Akcja „Młody Bohater” ma już rok!

Data publikacji: 02.06.2017

Piknik urodzinowy akcji „Młody Bohater” odbył się w Dzień Dziecka w jednostce Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji w Warszawie. Wzięli w nim udział już nagrodzeni Młodzi Bohaterowie, a także ci, którzy tego dnia otrzymali medal od szefa MSWiA. Obecni byli również - nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji i gen. bryg. Leszek Suski, Komendant Główny Straży Pożarnej.

- Istotą naszej drogi życiowej jest to, aby być wrażliwym na krzywdę innych i im pomagać. Moim zadaniem jest nagradzanie i wyróżnianie takich postaw – stwierdził minister Błaszczak.

Podczas uroczystości medale otrzymało 22 młodych ludzi z całej Polski. Najstarszy z nich ma 17 lat, a najmłodszy 5. Niektórzy wykazali się wyjątkową odwagą i umiejętnościami, jak 11-letnia Tosia, która mimo, że sama była ofiarą wypadku drogowego, samodzielnie uratowała życie trójki dzieci. Inni też wykazali się zdecydowaniem, na przykład 11-letni Jakub, sam stawił czoła włamywaczowi. Jeszcze inni Z kolei 10-letni Norbert, okazał zwykłe ludzkie współczucie - nie pozostał obojętny wobec pijanego mężczyzny, który leżał w niebezpiecznym miejscu i powiadomił Policję. Każda tych postaw jest równie godna naśladowania. Celem akcji jest promowanie podobnych zachowań nie tylko wśród młodych ludzi, ale wszystkich, którzy mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia.

Każda z historii, którą dziś usłyszeliśmy jest godna najwyższej pochwały i jest wzorem do naśladowania dla innych – powiedział minister – Serdecznie dziękuję rodzicom tych młodych ludzi za to, że wychowali swoje dzieci w sposób, który gwarantuje, że kiedy zobaczą , że dzieje się coś złego nie przejdą obok.

Po uroczystości wręczenia medali, znajdujące się na miejscu pojazdy na cześć Młodych Bohaterów uruchomiły syreny i sygnały świetlne. Następnie, funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych przeprowadzili pokaz dynamiczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności i wyszkolenie. Dzieci i ich rodzice obejrzeli między innymi desant ze śmigłowca, działania psów policyjnych i akcję zatrzymania uciekających bandytów.

Po części oficjalnej Minister odbył się okolicznościowy poczęstunek w formie grilla. Wziął w nim udział minister wraz z dziećmi, a także ich rodzicami i opiekunami. Na spotkaniu obecni byli również nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji i gen. bryg. Leszek Suski, Komendant Główny Straży Pożarnej.

Na koniec imprezy, Młodzi Bohaterowie mogli swobodnie zapoznać się ze sprzętem służb podległych MSWiA. Czekały na nich również liczne atrakcje, takie jak celowanie strumieniem wody do celu możliwość przymierzenia policyjnego wyposażenia.

 W swoim wystąpieniu, Minister Błaszczak powtórzył apel o nadsyłanie do MSWiA historii młodych ludzi, którzy zasługują na wyróżnienie.

-  Jeśli ktoś zna Młodego Bohatera, zachęcam do przesłania nam jego historii. Odpowiedni formularz znajduje się na stronie internetowej MSWiA - powiedział

Akcja „Młody Bohater” została zainaugurowana przez ministra Mariusza Błaszczaka w czerwcu 2016 r. Od tego czasu szef MSWiA sukcesywnie nagradza dzieci i młodych ludzi, którzy wykazali się opanowaniem w sytuacji zagrożenia i pomogli uratować innych ludzi. Do dziś, medale Młodego Bohatera otrzymało 63 dzieci.

(MSWiA/ arz/ foto: Andrzej Chyliński Policja 997)