Śladami Hubala – wycieczka patriotyczna z udziałem łódzkiej młodzieży z klas mundurowych
Młodzież z XVIII LO w Łodzi oraz ZSP nr 9 w Łodzi wzięła udział w wycieczce patriotycznej śladami walk wydzielonego oddziału Wojska Polskiego mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Organizatorem wyjazdu byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko oraz Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.
Głównym celem wycieczki było wzbogacenie wiedzy młodzieży o walkach z okresu I i II wojny światowej, które rozegrały się na terenie województwa świętokrzyskiego.
Jednym z punktów wyjazdu była wizyta na Wykusie – obozowisku zgrupowania partyzanckiego „Ponurego-Nurta”. W miejscu tym znajduje się pamiątkowa kapliczka poświęcona partyzantom. Na trasie wycieczki znalazł się również zespół kościelno-klasztorny Cystersów (XII wiek) w Wąchocku. Mur klasztorny na dziedzińcu przed kościołem posłużył środowiskom AK za miejsce ekspozycji nazwisk bohaterów walki o wolność. W centrum Panteonu stoi pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Stamtąd uczestnicy wyjazdu udali się na plac główny w Wąchocku, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku mjr Jana Piwnika Ponurego.
Na trasie wycieczki znalazły się ponadto: szaniec Hubala – miejsce, w którym zginął legendarny major; wieś Dąbki spalona przez Niemców podczas II wojny światowej oraz miejscowość Szałas, która stała się areną zwycięskiej potyczki oddziału Hubala z niemieckim oprawcą.
Uczestnicy wyjazdu mieli również okazję spotkać 92-letniego ppłk. Tadeusza Barańskiego, który opowiadał młodzieży o wydarzeniach, w jakich uczestniczył będąc żołnierzem oddziału H. Hubala. Pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku przeprowadził podinsp. Rafał Mrozowski - z-ca naczelnika WKS KWP w Łodzi. Słuchaczami byli uczniowie ZSP w Bodzętynie oraz uczestnicy wyjazdu.
W drodze powrotnej odwiedzono grób nadinsp. Henryka Wardęskiego, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji Państwowej w latach dwudziestych XX wieku.
(KWP w Łodzi)