V Ogólnopolskie Warsztaty Kryminalistyczne w WSPol

Data publikacji: 23.05.2017

Za nami V edycja Ogólnopolskich Warsztatów Kryminalistycznych zorganizowanych przez Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W wydarzeniu udział wzięli studenci z czterech uniwersytetów: Olsztyna, Krakowa, Białegostoku oraz Torunia. Zwieńczeniem warsztatów był konkurs na najlepszy zespół oględzinowy. Kto nim został?

W dniach 18-20 maja 2017 r. na terenie Ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego „Wałpusz” należącego do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyły się V Ogólnopolskie Warsztaty Kryminalistyczne zorganizowane przez Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych WSPol.

W warsztatach wzięły udział cztery najlepsze zespoły z poprzednich edycji, które zajęły pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy zespół oględzinowy. Były to:
• Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
• Koło Naukowe Kryminalistyki im. Prof. Tadeusza Hanauska - Uniwersytet Jagielloński
• Studenckie Koło Nauk Penalnych - Uniwersytet w Białymstoku
• Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uroczyste rozpoczęcie warsztatów miało miejsce 18 maja 2017 r. w sali konferencyjnej na terenie Ośrodka. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili przedstawiciele kadry dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz opiekunowie i członkowie honorowi SKNK WSPol. Uczestnicy wydarzenia mieli także przyjemność gościć koordynatora ds. techników kryminalistyki garnizonu warmińsko-mazurskiego Pana podkom. Tomasza Górecznego oraz przedstawicieli firmy, którzy zaprezentowali możliwości zastosowania technologii skaningu laserowego 3D. W trakcie warsztatów zeskanowano upozorowane miejsce zdarzenia przy użyciu techniki skaningu.
Kolejnym etapem było wygłoszenie prelekcji przez członków SKNK z następujących dziedzin techniki kryminalistycznej: daktyloskopii, osmologii, traseologii, biologii kryminalistycznej oraz mechanoskopii. Ponadto poruszono tematykę postępowania karnego oraz rolę prawidłowego zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia nie tylko w aspekcie procesowym, lecz także technicznym.

Drugiego dnia uczestnicy warsztatów napisali test wiedzy z zakresu kryminalistyki, a następnie wcielili się w rolę technika kryminalistyki. Zespoły brały udział w praktycznych zajęciach, w których ujawniali oraz zabezpieczali ślady, występujące na upozorowanym miejscu zdarzenia.

Trzeciego dnia odbył się konkurs na najlepszy zespół oględzinowy. W domkach letniskowych na terenie Ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego „Wałpusz” zostało upozorowane miejsce kradzieży z włamaniem. Studenci zabezpieczający ślady mieli do dyspozycji sprzęt i środki, którymi na co dzień posługują się funkcjonariusze wchodzący w skład grupy śledczej.

Ogólnopolskie Studenckie Warsztaty Kryminalistyczne dały wszystkim studentom możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim wiedzy z zakresu kryminalistyki. Pozwoliły także nawiązać nowe przyjaźnie, które w przyszłości stanowić będą fundament do dalszej współpracy.

Wyniki klasyfikacji konkursowej:
1. Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
2. Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
3. Koło Naukowe Kryminalistyki im. Prof. Tadeusza Hanauska - Uniwersytet Jagielloński
4. Studenckie Koło Nauk Penalnych - Uniwersytet w Białymstoku.

Źródło: WSPol