„DRUGSTOP” - na terenie powiatu świdnickiego ruszył polsko-czeski, policyjny projekt profilaktyki uzależnień

Data publikacji: 15.05.2017

Spotkaniem w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu zainicjowano realizację policyjnego programu „DRUGSTOP” na terenie powiatu świdnickiego. Policjanci w formie szkolenia skierowanego do dyrektorów szkół, pedagogów i psychologów szkolnych, członków komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych oraz pracowników pomocy społecznej, przekazywali wiedzę dotyczącą szeroko pojętej profilaktyki narkomanii. Nadrzędnym celem jest walka z tym problemem w środowisku młodzieży szkolnej.

W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu przeprowadzono szkolenie z zakresu profilaktyki uzależnień od narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających. Słuchaczami spotkania byli dyrektorzy szkół, pedagodzy i psychologowie szkolni, członkowie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych oraz pracownicy ośrodka pomocy społecznej z terenu gminy Strzegom.

Spotkaniem rozpoczęto na terenie powiatu świdnickiego realizację polsko-czeskiego projektu w zakresie zwalczania transgranicznej przestępczości narkotykowej. Bierze w nim udział osiem jednostek policji szczebla wojewódzkiego, w tym trzy polskie i pięć czeskich. Partnerem wiodącym projektu jest Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Główne cele programu to:
- zintensyfikowanie współpracy jednostek Policji z Polski i Czech w zakresie problematyki narkotykowej oraz prowadzenie wspólnych działań prewencyjnych na rzecz ludności w rejonie przygranicznym,
- podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki narkotykowej,
- przekazanie czytelnej informacji na temat działania narkotyków i środków odurzających oraz odpowiedzialności karnej za posiadanie i rozprowadzanie środków odurzających.

Podczas strzegomskiego szkolenia, na którym obecni byli m.in. burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta, zastępca burmistrza – Wiesław Witkowski oraz Komendant Komisariatu Policji w Strzegomiu – podisnsp. Piotr Galicki, prowadzący spotkanie nadkom. Robert Topolski omówił szeroko rozumianą policyjną profilaktykę uzależnień. Dla zilustrowania przekazywanej wiedzy wyświetlił prezentację multimedialną, przedstawiającą m.in:
- czynniki ryzyka dotyczące zażywania narkotyków;
- cechy chroniące człowieka przed narkomanią;
- przyczyny sięgania młodych ludzi po narkotyki;
- sygnały ostrzegawcze dla rodziców oraz nauczycieli mogące świadczyć o kontaktach uczniów z narkotykami;
- przykłady przedmiotów przypominających rzeczy codziennego użytku, a będących w rzeczywistości schowkami do przechowywania narkotyków lub przyrządami służącymi do ich przerobienia i dostosowania do zażycia.
 
Podczas szkolenia została także zaprezentowana zakupiona ze środków programu „DRUGSTOP” walizka edukacyjna, służąca świdnickim profilaktykom policyjnym jako materiał poglądowy podczas szkoleń z dorosłymi tj. rodzicami, nauczycielami i innymi wychowawcami młodzieży. Zawiera ona przedmioty, które można na co dzień spotkać u młodych ludzi w domu oraz w szkole, a często wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających.

Źródło: KWP Wrocław