Ruszył projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych pn. „Napisz list – Babciu, dziadku – nie daj się oszukać”

Data publikacji: 11.04.2017

Briefing prasowy inaugurujący wdrożenie opracowanego przez dolnośląskich policjantów kolejnego już, ale jednocześnie nowatorskiego przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa seniorów, zorganizowano w Sportowej Szkole Podstawowej nr 46 we Wrocławiu. Działania polegać będą na wdrożeniu konkursu dla uczniów szkół podstawowych, których zadaniem będzie napisanie listu do babci, dziadka lub znajomego seniora zawierającego ostrzeżenia o współczesnych zagrożeniach. W spotkaniu udział wzięli m.in. Wojewoda Dolnośląski, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Dyrektor Szkoły, a także urzędnicy i policjanci koordynujący ten projekt.

Jak pokazują statystyki prowadzone od kilku lat przez Policję działania profilaktyczne na rzecz zapobiegania oszustwom na szkodę osób starszych m.in. w formie kampanii społecznych, szkoleń dla seniorów, współpracy z bankami, administracjami osiedli, czy też parafiami przynoszą efekty w postaci mniejszej liczby dokonanych oszustw. Ponieważ nadal jednak zdarzają się przypadki tego typu przestępstw, Policja szuka wciąż nowych sposobów dotarcia do świadomości osób starszych z informacją o zagrożeniach. Tym razem funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu opracowali nowatorski, pierwszy w Polsce, plan działań zakładający dotarcie z informacją do seniorów za pośrednictwem… ich ukochanych wnucząt. Siła takiego przekazu dla babć i dziadków jest bezcenna.

11 kwietnia 2017 roku o godzinie 11.00 w Sportowej Szkole Podstawowej nr 46 im. Polskich Olimpijczyków przy ulicy Ścinawskiej 21 we Wrocławiu odbył się briefing prasowy inaugurujący projekt pn. „Napisz list – Babciu, dziadku – nie daj się oszukać”, który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu całego województwa.

Główną ideą tego przedsięwzięcia jest to, aby to właśnie dzieci w ramach rozwijania własnych umiejętności napisały listy, które później wyślą babci, dziadka lub innych osób starszych, samotnie funkcjonujących, mało aktywnych, które nie integrują się na co dzień w życiu społecznym. Listy te mają zawierać porady i wskazówki jak można uniknąć zagrożeń we współczesnym świecie, a także sposoby ich unikania.

Dla uczniów – zwycięzców konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody. Również nagrodą dla każdego uczestnika konkursu będzie deklaracja jego babci, czy dziadka, że nie dadzą się już oszukać.

Cele pośrednie konkursu to m.in. propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie, edukacja dzieci oraz seniorów z zakresu bezpieczeństwa osób starszych, zwracanie uwagi na kształtowanie właściwych relacji międzyludzkich i rodzinnych, a także zaangażowanie dzieci i młodzieży w twórcze działania na rzecz seniorów.

W dzisiejszym spotkaniu zorganizowanym dzięki uprzejmości Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 we Wrocławiu Jolanty Milczyńskiej-Strach i Wicedyrektor Beaty Reus uczestniczyli m.in. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Wizytator Kuratorium Oświaty Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Kaziuk, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Jarosław Delewski, przedstawicielka seniorów Zenobia Bałtrukiewicz z Departamentu Zdrowia i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Kamila Myrdek-Rak Dyrektor Humanitarium we Wrocławiu, a także w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu mł. insp. Adam Skrzypek Naczelnik Wydziału Prewencji z Komendy Wojewódzkiej Policji i koordynator tego autorskiego projektu podkom. Beata Borowicz.

Źródło: KWP Wrocław