Teorię sprawdzili w praktyce

Data publikacji: 07.04.2017

Kilka tysięcy czynności wykonali łącznie słuchacze słupskiej Szkoły Policji w trakcie zakończonej właśnie kolejnej edycji praktyk terenowych. Swoje pierwsze, prawie samodzielne służby, młodzi policjanci pełnili na Terenie Trójmiasta, Koszalina, Lęborka i Słupska.

Praktyki młodych policjantów odbywają się pod koniec szkolenia zawodowego podstawowego, które przejść musi obowiązkowo każdy policjant rozpoczynający służbę. Słuchacze dysponują już wtedy niezbędną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami, które można zweryfikować podczas normalnej służby. Zajęcia praktyczne to pełnienie służby w patrolach pieszych. Dowódcą każdego z takich patroli jest policjant z jednostki terenowej, który zna specyfikę terenu i w odpowiedni sposób potrafi ukierunkować działania młodych funkcjonariuszy.

Głównym zadaniem patroli jest reagowanie na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, takich jak na przykład spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, zakłócanie porządku publicznego, nieprawidłowe parkowanie czy żebractwo. Dzięki wspólnym patrolom Komisariaty Policji mogą wysłać w teren więcej patroli, widok większej liczby policjantów jest także pozytywnie odbierany przez mieszkańców. Zawód policjanta to zawód specyficzny; teoria jest ważna, ale dopiero praktyka w terenie daje słuchaczom możliwość nauki czynności, które będą podejmować na co dzień, po powrocie do swojej jednostki macierzystej.

Słuchacze pełnili służbę w patrolach zmotoryzowanych i pieszych. Jeden dzień przeznaczony był również na służbę z policjantami ruchu drogowego. Takie spojrzenie, z szerszej perspektywy, na pracę policjantów w jednostkach, do których niebawem trafią podopieczni Szkoły Policji, jest dodatkowym wzbogaceniem praktyk. Służba na terenie aglomeracji daje też możliwość uczestnictwa w szerokim spektrum interwencji, które nie zawsze zdarzają się w mniejszych ośrodkach.

W trakcie praktyk słuchacze uczestniczyli w szerokim spektrum działań podejmowanych przez policjantów prewencji; było to między innymi: legitymowanie osób, kontrola miejsc zagrożonych, kontrole osobiste i przeszukania, a także zatrzymania sprawców przestępstw.

Źródło: Szkoła Policji w Słupsku