Polsko – hiszpańska współpraca przy udziale Europolu zaowocowała rozbiciem grupy przestępczej przemytników haszyszu i tytoniu

Data publikacji: 30.03.2017

7 osób zatrzymali policjanci gdańskiego CBŚP we współpracy z policją hiszpańską. Grupa trudniła się przemytem haszyszu z Hiszpanii do Polski, a także produkcją nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze we współpracy z KAS zabezpieczyli ponad 200 kilogramów tego narkotyku o wartości ponad 3,2 mln złotych. Jedna z fabryk nielegalnych papierosów została zlikwidowana w Polsce, druga z Hiszpanii. Podczas tych akcji zabezpieczono w sumie 15,5 tony tytoniu. Grupa o międzynarodowym i multiprzestępczym charakterze została zlikwidowana dzięki doskonałej współpracy służb polskich, hiszpańskich i Europolu. W prowadzącej nadzór Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku wszyscy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Funkcjonariusze gdańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowali międzynarodową grupę przestępczą, która do procederu przestępczego wykorzystywała specjalnie dla tego celu utworzoną firmę transportowo-spedycyjną, kontrolowaną przez jednego z jej liderów.

Działalność grupy miała charakter multiprzestępczy. Jak ustalili policjanci chodziło przede wszystkim o proceder nielegalnej produkcji papierosów i przestępczość narkotykową.

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP ustalili, iż na początku marca 2017 roku członkowie grupy zaplanowali przemyt znacznych ilości narkotyków, które miały zostać sprowadzone z Hiszpanii do Polski. Po tym, funkcjonariusze zaczęli współdziałać z Europolem i służbami hiszpańskimi, którym  przekazywano na bieżąco informacje o transportowanych z Polski ładunkach i miejscach jego rozładowania w  Elche w Hiszpanii. Policjanci ustalili również, że członkowie grupy działają w Wielkiej Brytanii. W związku z tym nawiązali ścisłą współpracę z brytyjską służbą HMRC

Pracując dalej nad sprawą policjanci ustalili, że do Polski zmierza ciężarówka z pomidorami, w której ukryty ma być haszysz.  Po wjeździe TiRa do Polski, wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno – Skarbowego we Wrocławiu samochód został zatrzymany. Policjanci ujawnili w naczepie 200 paczek z zawartością haszyszu o wadze 216 kg.  W obrocie hurtowym wartość towaru przekracza 3,2 mln złotych.

Kolejnym etapem była likwidacja fabryki papierosów w powiecie żuromińskim wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego. Policjanci CBŚP na miejscu zatrzymali 4 osoby, w tym obywateli Grecji, Bułgarii, Ukrainy i Polski. W pomieszczeniach magazynowo - mieszkalnych funkcjonariusze odkryli funkcjonującą nielegalną fabrykę papierosów  z kompletną linią do produkcji i pakowania papierosów. Dodatkowo przygotowywano tam  krajankę tytoniową ze sprowadzonego z Bułgarii suszu. Na miejscu był również  magazyn komponentów. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 12 ton suszu tytoniowego. Jak ustalono, z tej  ilości towaru można wyprodukować ponad 14 mln sztuk papierosów. Wprowadzenie takiej ilości nielegalnych wyrobów naraziłoby na straty Skarb Państwa i budżet Unii Europejskiej na kwotę nie mniejszą niż 12 mln zł. Funkcjonariusze ustalili też, że fabryka działała od końca 2016 roku, a jej członkowie wyprodukowali już ponad 6 mln szt. nielegalnych papierosów, które trafiły do Europy Zachodniej, przemycane w transportach z owocami.

Źródło: CBŚP