Spotkanie ekspertów w ramach wspólnego projektu „DrugStop”

Data publikacji: 21.03.2017

Funkcjonariusze z Polski i Czech kolejny raz spotkali się w ramach realizowanego projektu „DrugStop - transgraniczna współpraca jednostek Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową”. Tym razem, opolscy policjanci przekazali swoim kolegom z Czech i Polski 80 walizek narkotykowych i ponad 60 dwujęzycznych filmów profilaktycznych.

Spotkanie odbyło się w Krapkowicach, gdzie czescy i polscy policjanci rozmawiali o problemach związanych z przestępczością narkotykową po obu stronach granicy. Dzięki nawiązanej współpracy, funkcjonariusze przekazują sobie między innymi informacje dotyczące nowych substancji psychoaktywnych pojawiających się na rynku.

Tym razem opolscy policjanci przekazali 80 walizek demontracyjnych i 62 filmy profilaktyczne dwujęzyczne, które będą wykorzystywane podczas spotkań z uczniami, rodzicami i nauczycielami w trakcie wspólnej kampanii prewencyjnej. Walizki zawierają przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawierają również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju narkotyki. Dzięki temu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów jest o wiele łatwiejsza.

Walizki trafiły także do policyjnych szkół, które przygotowują młodych policjantów do służby w jednostkach. Tam adepci policyjnej sztuki, mogą zobaczyć,  jak wyglądają najpopularniejsze narkotyki oraz przedmioty, służące do ich zażywania, porcjowania czy ukrywania. Projekt walizki konsultowali policyjni eksperci – funkcjonariusze wydziału kryminalnego oraz laboratorium kryminalistycznego, którzy z przestępczością narkotykową walczą na co dzień.

Partnerem wiodącym projektu jest Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, a współpracują z nią następujące jednostki: 

po stronie polskiej: 

  • Komenda Wojewódzka Policji w Opolu
  • Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

po stronie czeskiej:

  • Komenda Wojewódzka Policji w Libercu
  • Komenda Wojewódzka Policji w Hradec Kralove
  • Komenda Wojewódzka Policji w Pardubicach
  • Komenda Wojewódzka Policji w Ołomuńcu
  • Komenda Wojewódzka Policji w Ostrawie

Całość przedsięwzięcia zorganizowano dzięki projektowi "DrugStop - transgraniczna współpraca jednostek Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową" o nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_001/0000004 współfinansowanego przez Unię Europejską z EFRR w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Źródło: KWP Opole