„Bohaterowie czasów pokoju” nagrodzeni przez szefa MSWiA
- Jestem dumny z tego, że mogę wyróżnić prawdziwych bohaterów, jakimi są nagrodzeni dziś funkcjonariusze – powiedział minister Mariusz Błaszczak do uhonorowanych Krzyżami Zasługi za Dzielność i Medalami za Ofiarność i Odwagę. Przed uroczystością szef MSWiA wręczył również nagrody 10 funkcjonariuszom z Poznania i warszawskiego CBŚP, którzy zatrzymali Arkadiusza Ł. ps. „Hoss”, szefa tzw. „mafii wnuczkowej”, podstępem okradającej starszych ludzi.
- Słyszeliśmy o dokonaniach wszystkich nagrodzonych – ratowali największą wartość, którą jest życie ludzkie – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak. - O tych dobrych przykładach należy mówić i należy je pokazywać. Wyróżniamy dziś tych, którzy uratowali życie innych ludzi, ryzykując własnym zdrowiem – dodał szef MSWiA.
Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta, a wręczone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało 13 policjantów i 2 strażaków. Jeden funkcjonariusz Straży Granicznej otrzymał Medal za Ofiarność i Odwagę. Minister Mariusz Błaszczak zdecydował także o przyznaniu nagród finansowych za szczególne osiągnięcia, które otrzymało łącznie 20 funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
- Bardzo serdecznie dziękuję Wam za postawę podczas służby i za to, że nie przechodzicie obok, gdy widzicie krzywdę innych. Jestem spokojny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków, bo nad tym bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści – powiedział szef MSWiA.
Nagrody z rąk szefa MSWiA odebrali także policjanci, którzy uratowali życie dziecku mającemu problem z oddychaniem, funkcjonariusze którzy odnaleźli porwaną 12-letnią Amelię z Golczewa, a także dzielnicowy, który uratował życie 6-letniego Oliwiera pogryzionego przez psa w Dubinie.
Podczas uroczystości minister przypomniał, że MSWiA nie prowadzi prac nad zmianami w systemie emerytalnym polskich funkcjonariuszy. – Póki rządzi PiS, ten system nie będzie zmieniany. Wręcz przeciwnie, dbamy o to, aby warunki do służby były jak najlepsze. Wprowadziliśmy program modernizacji służb i przeznaczyliśmy fundusze na podwyżki, a dodatkowe pieniądze posłużą do zakupu nowoczesnego sprzętu i remont infrastruktury. Nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie – powiedział minister Błaszczak. - Polska jest bezpieczna dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy i działaniom rządu, który tworzy dobre warunki do pełnienia służby - zakończył szef MSWiA.
– Przed naszym spotkaniem wyróżniłem policjantów z Poznania i warszawskiego CBŚP, którzy ponownie zatrzymali człowieka, który stworzył mafię wyłudzającą pieniądze. Nie mogą z nami uczestniczyć w tej uroczystości, ale jestem dumny, że już po raz drugi mam zaszczyt nagradzać „łowców cieni” za ich pracę – powiedział szef MSWiA.
Z rąk ministra wyróżnienia odebrali m.in. post. Monika Mrówczyńska i sierż. Patryk Wiśniewski – policjanci z drogówki, którzy uratowali życie dziecku mającemu problem z oddychaniem, mł. asp. Andrzej Artemiuk i asp. szt. Krzysztof Adamowicz, którzy odnaleźli porwaną 12-letnią Amelię z Golczewa, a także mł. asp. Karol Wieczorek, który uratował życie 6-letniego Oliwiera pogryzionego przez psa w Dubinie.
Wśród odznaczonych Krzyżami znaleźli się m.in. asp. Piotr Sowiński, st. asp. Ireneusz Kozicz, post. Piotr Leśniak i st. post. Paweł Koral - 31 stycznia 2016 r. o godz. 3:30 otrzymali oni informację o pożarze bloku. Udali się na miejsce i ewakuowali mieszkańców – wynieśli m.in. śpiące dzieci. W czasie interwencji funkcjonariusze ucierpieli - asp. Sowinski w wyniku zadymienia zasłabł, a pozostali z tego samego powodu zostali przewiezieni na SOR.
Krzyż Zasługi otrzymał również st. sierż. Bartosz Marciniak – policjant pełni służbę w Komisariacie Wodnym we Wrocławiu. 5 października 2015 r. wraz z post. Piotrem Połeciem otrzymali informację, że nieznana osoba skoczyła z mostu kolejowego do Odry. Po dostaniu się na miejsce, st. sierż. Marciniak wskoczył do wody i wyciągnął osobę na brzeg – post. Połeć udzielił jej pomocy przedmedycznej. Później okazało się, że osobą, która wpadła do wody była 13-letnia dziewczynka.
Mł. asp. Krzysztof Korba i kom. Radosław Kacprzak, także nagodzeni Krzyżami Zasługi, w styczniu 2015 roku podjęli interwencję wobec mężczyzny, który na dachu dziesięciopiętrowego budynku groził, że skoczy i popełni samobójstwo. Dach był mocno oblodzony – okazało się, że niedoszłemu samobójcy próbowało pomóc dwóch mężczyzn, którzy poślizgnęli się i w efekcie cała trójka znalazła się w niebezpieczeństwie, bowiem zaczęli osuwać się z krawędzi dachu. Policjanci uratowali wszystkich mężczyzn – okazało się, że niedoszły samobójca był pod wpływem alkoholu, a dodatkowo próbował wyrwać się interweniującym funkcjonariuszom.
***
Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny dokonane w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.
Źródło: MSWiA