Data publikacji: 22.01.2010

Dziś oficjalnie została otwarta nowo wybudowana Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie. Uroczystą wstęgę przecięli: Pani Urszula Pasławska Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, nadinsp. Waldemar Jarczewski Zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. Sławomir Mierzwa Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, insp. Andrzej Doktór Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Logistyki i przedstawiciel Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Ponad 160 policjantów i pracowników tej jednostki już od końca grudnia 2009 roku pracuje w nowoczesnych warunkach. Inwestycja warta prawie 14,5 mln złotych została zrealizowana z budżetu Policji, w ramach programu modernizacji Policji.

Pierwsze decyzje o budowie nowej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zapadły w 2002 roku. Rozpatrywano trzy wersje przeprowadzenia inwestycji. Ostatecznie wybrano wariant zakładający przejęcie budynku istniejącej przychodni lekarskiej przy ul. Piłsudskiego w Szczytnie i dobudowę 3-kondygnacyjnego skrzydła połączonego łącznikiem z istniejącą już bryłą. Działka, na której miała powstać nowa komenda ma około 3600 m2 powierzchni i przylega bezpośrednio do ul. Piłsudskiego, stanowiącej trasę wylotową ze Szczytna w kierunku wschodnim. Teren był już przygotowany pod względem infrastruktury do przyłączenia nowego obiektu. Dodatkowo w pobliżu zlokalizowane jest zaplecze warsztatowe dla radiowozów WSPol, które może być wykorzystane do napraw pojazdów służbowych szczycieńskiej komendy.

Te wszystkie czynniki zdecydowały o podjęciu starań pozyskania nieruchomości przy ul. Piłsudskiego, co ostatecznie zostało sformalizowane i w marcu 2004 roku KWP w Olsztynie przejęła budynek w trwały zarząd.

I tak po kolei projekt budowlany został opracowany w grudniu 2004 roku przez Pracownię Projektową „InwestProjekt - Zachód” z Łodzi. Następne etapy realizacji to między innymi uzyskanie pozwolenie na budowę, podział nieruchomości, sporządzenie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie robót rozbiórkowo – konstrukcyjnych w adaptowanej bryle, wykonanie robót wykończeniowych wewnętrznych i zewnętrznych w bryle adaptowanej, wyposażenie zmodernizowanej części w sprzęt kwaterunkowy i gospodarczy, przebudowa sieci zewnętrznych i przyłączy, wykonanie stanu surowego, a następnie robót instalacyjnych i wykończeniowych bryły nowoprojektowanej i obiektów towarzyszących (garaże, kojce dla psów), zagospodarowanie terenu: wykonanie ogrodzenia, terenów zielonych, chodników, dróg wewnętrznych parkingów i miejsc postojowych, oświetlenia zewnętrznego, a na koniec wyposażenie w sprzęt kwaterunkowy, biurowy, techniki, łącznościowy, informatyczny.

Policjanci rozpoczęli pracę w nowej komendzie niespełna miesiąc temu.

Główne wejście do nowej trzypiętrowej komendy znajduje się od strony ul. Piłsudskiego. Przed budynkiem wykonano parking wraz ze stanowiskiem dla osoby niepełnosprawnej.

Budynek o powierzchni użytkowej prawie 2700 m² ma własną kotłownię olejową. Posiada także awaryjne zasilanie w energię elektryczną z własnego agregatu.

W nowo wybudowanej komendzie jest m.in. nowoczesne stanowisko kierowania, niebieski pokój, gdzie w komfortowych warunkach będą się mogły odbywać przesłuchania małoletnich osób będących ofiarami przemocy, nowoczesne pomieszczenia dla osób zatrzymanych spełniające wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Wszystkie pomieszczenia wyposażone zostały w pełne zaplecze sanitarne i socjalne. Nowa siedziba budowana była z myślą nie tylko o policjantach, ale głównie z myślą o mieszkańcach powiatu szczycieńskiego i udogodnieniach dla nich. Aby zapewnić komfort osobom zgłaszającym się do komendy zaprojektowano hol ze stanowiskiem recepcyjnym.

Budynek i jego otoczenie jest całodobowo monitorowane przez system kamer. Dodatkowo wybudowano 10 garaży, budynek gospodarczy oraz nowoczesne kojce z wybiegiem dla psów.

Wartość całej inwestycji to prawie 14,5 mln złotych. Środki na realizację budowy pochodziły z budżetu Policji w ramach programu Modernizacji Policji.

(źródło: KWP w Olsztynie)