Komendant Główny Policji broni policjantów. Mężczyzna produkujący odzież odpowie za obrażanie funkcjonariuszy

Data publikacji: 24.02.2017

Zarzut pomówienia policjantów i Policji usłyszał właściciel firmy, która wypuściła na rynek linię odzieży z nadrukami godzącymi w dobre imię munduru i policyjnej służby. Zawiadomienie w tej sprawie złożył Komendant Główny Policji oraz policyjne związki zawodowe. 27-latek przyznał się do popełnienia czynu. Teraz będzie musiał zapłacić karę grzywny oraz kwotę 5 tysięcy złotych nawiązki na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

We wrześniu ubiegłego roku policjanci z katowickiego oddziału prewencji policji legitymowali młodego mężczyznę, który miał na sobie  bluzę z napisami szkalującymi policjantów. Ich treść oskarżała policjantów o „mordowanie” i nazywała ich „katami”. Taka grafika na odzieży pomawiała policjantów, i niesłusznie stawiała mundurowych w negatywnym świetle. Policjanci musieli zareagować na obraźliwe określenia dotyczące ich grupy zawodowej, które bezpośrednio dotykały całego środowiska policyjnego. Mundurowi z katowickiego oddziału prewencji powiadomili o zdarzeniu swoich przełożonych. Następnie sprawą zajęły się policyjne związki zawodowe. Wkrótce informacja o kolekcji ubrań obrażającej wizerunek Policji odbiła się szerokim echem także w mediach.

Jak ustalili śledczy odzież była produkowana przez firmę z Zawiercia, która prowadziła działalność zajmującą się sprzedażą różnego rodzaju odzieży m.in. patriotycznej, zawierającej różne symbole narodowe. To wśród tego asortymentu na rynek trafiły także ubrania naruszające dobre imię policjantów i Policji.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez firmę produkującą odzież z godzącymi w dobre imię Policję nadrukami złożył Komendant Główny Policji. W imieniu policjantów stosowne zawiadomienie złożył także Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.

Czynności w sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ. W zakresie prowadzonego postępowania śledczy współpracowali także z policjantami z Wydziału Do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz stróżami prawa z Zawiercia.

Prokuratura poparła stanowisko zawiadamiających i pomimo że przestępstwo to jest ścigane z oskarżenia prywatnego, prokurator zadecydował objąć ściganie sprawcy z oskarżenia publicznego uzasadniając to stanowisko ważnym interesem społecznym.

W trakcie prowadzonej sprawy policjanci zabezpieczyli w siedzibie firmy kilka sztuk odzieży, na której pojawił się szkalujące policjantów nadruki, a także komputer. Został on poddany ekspertyzie kryminalistycznej wykonanej przez biegłego z zakresu informatyki. Znajdowały się na nim m.in. pliki graficzne zawierające symbolikę umieszczaną na odzieży oraz korespondencja z klientami. W ten sposób śledczy uzyskali dodatkowe dowody potwierdzające, że firma produkowała treści naruszające dobry wizerunek Policji. Jak ustalili śledczy, 27-letni właściciel firmy wprowadził do obrotu gospodarczego około 200 sztuk takiej odzieży.

Mężczyzna usłyszał już zarzut z art. 212 k.k. i przyznał się do popełnienia czynu polegającego na pomówieniu grupy zawodowej jaką stanowią policjanci i takie działanie, które może poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania. Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Będzie musiał zapłacić karę grzywny oraz kwotę 5 tysięcy złotych nawiązki, którą będzie musiał przekazać na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej

Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
 

Źródło: KWP Katowice