Polscy policjanci niosą pomoc na stokach we włoskich Alpach

Data publikacji: 15.02.2017

Już drugi tydzień czterech polskich policjantów pełni służbę patrolową na włoskich stokach narciarskich w rejonie Trydentu-Górnej Adygi w okolicach miejscowości Moena. Polscy stróże prawa asystują swoim włoskim kolegom podczas czynności służbowych podejmowanych w stosunku do Polaków, jak również pomagają w akcjach ratunkowych na stokach narciarskich.

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk dostrzegając potrzebę rozwijania współpracy międzynarodowej, na wniosek Biura Prewencji KGP, oddelegował do pełnienia służby na zorganizowanych terenach narciarskich Republiki Włoskiej czterech polskich policjantów. Policjanci ci są reprezentantami naszego kraju, stąd też musieli przejść zorganizowaną przez Biuro Prewencji we współpracy z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji KGP bardzo szczegółową selekcję. Wymagania te spełnili: podkom. Tomasz Torczyński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, sierż. sztab. Karol Bułka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, st. sierż. Przemysław Panaś
z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz sierż. sztab. Marek Sowiński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Wszyscy czterej policjanci posiadają bardzo dobre umiejętności jazdy na nartach - legitymując się jednocześnie uprawnieniami instruktora narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego.

Polscy policjanci wspierają zagranicznych kolegów podczas codziennej służby, aby nasi rodacy w sposób komfortowy i bezpieczny mogli spędzać czas na stokach narciarskich. Polscy funkcjonariusze patrolując tereny stoków narciarskich, prócz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na stokach, zbierają informacje na temat potencjalnych zagrożeń dotyczących m.in. kradzieży mienia lub innych niepożądanych zachowań, instruując jednocześnie naszych rodaków o właściwych sposobach zabezpieczenia.

Podczas wspólnych patroli polscy policjanci asystują swoim włoskim kolegom w trakcie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków na stokach narciarskich. Wysokie umiejętności jak również doświadczenie wyniesione ze służby na polskich stokach z pewnością przyczyniają się od kreowania pozytywnego wizerunku polskiej Policji poza granicami naszego kraju.

Zadania polskich policjantów mają charakter typowo prewencyjny i w głównej mierze mają zapobiegać wypadkom na nartach. Niemniej jednak polscy policjanci udzielają pomocy polskim turystom, nie tylko na włoskich stokach narciarskich, ale również w innych trudnych sytuacjach życiowych, w tym poprzez ułatwianie pokonania bariery językowej i nawiązania kontaktu z polskimi placówkami dyplomatycznymi, z którymi pozostają w stałym kontakcie. Stąd też nie mniej istotna jest dobra znajomość języka angielskiego, a także głęboka empatia.

Polscy turyści wypoczywający we włoskich Alpach w rejonie Moeny mogą czuć się bezpiecznie. Pozostaje nam życzyć miłego wypoczynku i wielu ciekawych wrażeń na włoskich stokach narciarskich.

(Biuro Prewencji KGP)