Czynności policyjne na miejscu zdarzenia z udziałem Prezes Rady Ministrów - fakty

Data publikacji: 13.02.2017

Pierwsi funkcjonariusze Policji byli na miejscu zdarzenia po ok. 5-6 minutach od zgłoszenia. W podobnym czasie na miejsce przyjechało pogotowie i straż pożarna. Natychmiast przystąpiono do działań ratunkowych i zabezpieczających.

W wypowiedzi zamieszczonej na Twitterze poseł na Sejm RP Marek Sowa zarzuca, że „to kłamstwo, aby stan zdrowia młodego człowieka zbadał lekarz”. Dokładną relację z przebiegu działań ratowniczych i procesowych przekazał m.in. osobiście Komendant Główny Policji podczas sobotniej konferencji. Na miejscu byli ratownicy pogotowia ratunkowego, a kierujący samochodem fiat czuł się dobrze, rozmawiał m. in. z policjantami i nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Do protokołu z czynności procesowych również podał, że czuje się dobrze. Ponadto przy pobieraniu krwi do dalszych badań na zawartość alkoholu czy innych substancji odurzających był również badany, a na pytania lekarzy podczas wywiadu lekarskiego ponownie potwierdził, że czuje się dobrze.

Po zapewnieniu pomocy lekarskiej uczestnikom zdarzenia przystąpiono do wykonywania czynności procesowych związanych z zabezpieczeniem śladów i innych dowodów.

Czynności na miejscu wypadku drogowego z udziałem pani Premier wykonywał zespół policjantów z grupy operacyjno – procesowej pod nadzorem i z udziałem prokuratora oraz przy udziale dwóch biegłych z zakresu ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków drogowych, którzy zostali wezwani na miejsce.

Po kilkugodzinnych czynnościach wykonanych na miejscu, m.in. oględzinach, wysłuchaniu świadków jak i po odebraniu opinii biegłych stwierdzono, że kierujący fiatem przyczynił się do spowodowania wypadku drogowego. Przesłuchanych 11 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu oraz 3 innych świadków - po uprzednim uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy zgodnie z art. 233 kk - zeznało, że na odcinku, gdzie doszło do zdarzenia włączone były zarówno sygnały dźwiękowe jak i świetlne (błyskowe) niebieskie i czerwone.

Jeszcze w piątek, w trakcie wykonywanych czynności procesowych, został zabezpieczony monitoring na jednej z pobliskich stacji. Przez kolejne dni monitoring ten poddawany jest szczegółowym oględzinom. Na zapisie monitoringu m.in. ujawniono pojazd, którego kierowcę ustalono i przesłuchano jako kolejnego świadka - ten świadek potwierdził wersję przedstawioną przez funkcjonariuszy BOR i innych świadków - widział przejazd kolumny, która używała sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności z udziałem biegłych – po kilku godzinach - przystąpiono do przesłuchania 21-letniego mężczyzny, który podczas tej czynności przyznał, że przyczynił się bezpośrednio do spowodowania wypadku drogowego. Zeznania te zostały złożone dobrowolnie, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego a przed przystąpieniem do tej czynności został on pouczony ustnie i pisemnie o swoich prawach, co potwierdził złożonym podpisem.

Czynności wykonane na miejscu przez policję i prokuraturę z udziałem biegłych wykonane zostały z dużym profesjonalizmem, sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Całość materiału dowodowego została przekazana do prokuratury.

KGP