Policjanci zabezpieczali wizytę Prezydenta RP

Data publikacji: 31.01.2017

Zapewnienie bezpieczeństwa Prezydentowi RP podczas wizyty w Żaganiu było głównym zadaniem lubuskich policjantów. Po raz kolejny służby wykazały się pełnym profesjonalizmem. Dzięki współpracy policjantów z Biurem Ochrony Rządu, wizyta głowy państwa przebiegła bez żadnych zakłóceń.

Wizyta najważniejszej osoby w państwie to spore wyzwanie dla policjantów. Dlatego dowodzenie takim zabezpieczeniem powierza się funkcjonariuszom z niezbędnym doświadczeniem. W poniedziałek (30 stycznia) pracą policjantów kierował I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji, mł. insp. Daniel Gotthardt.

Planowanie rozpoczyna się kilka dni wcześniej. W ścisłej współpracy z Kancelarią Prezydenta i Biurem Ochrony Rządu wyznacza się miejsca, w których obecność policjantów jest niezbędna. Do działań angażowani są pirotechnicy, antyterroryści, policjanci kryminalni i patrole ruchu drogowego. Sporo pracy mają także funkcjonariusze oddziałów prewencji. Dbają o porządek publiczny w miejscach wizytowanych przez Prezydenta RP, bo gromadzi się tam sporo mieszkańców. Podczas planowania zabezpieczenia należy wziąć pod uwagę różne scenariusze.

Na kilka godzin przed przyjazdem Prezydenta RP pracę wykonywali pirotechnicy. Dokładnie sprawdzali żagański zespół poaugustiański i Pałac Książęcy pod kątem niebezpiecznych ładunków. O sprawny przejazd zadbali funkcjonariusze ruchu drogowego. Prezydencka kolumna prowadzona przez policjantów bezpiecznie mogła dotrzeć do kolejnych miejsc. Wizyta przebiegła spokojnie. Po spotkaniu z mieszkańcami głowa państwa mogła bezpiecznie opuścić województwo lubuskie.

Źródło: KWP Gorzów Wlkp.