2,5 tony narkotyków przechwycono w wyniku pracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji w 2016 roku

Data publikacji: 25.01.2017

Działania policjantów CBŚP spowodowały, iż zarówno w kraju jak i zagranicą zabezpieczono ponad 2,5 tys. kilogramów narkotyków. Jest to ponad tona więcej niż w 2015 roku. Wśród zabezpieczonych środków odurzających były zarówno, popularne na rynku, marihuana, haszysz, amfetamina jak również należące do droższych narkotyków – heroina i kokaina. Funkcjonariusze udaremnili również wprowadzenie na rynek 71,5 tys. tabletek ekstazy – to więcej o 20 tys. niż w roku 2015. Policjanci zatrzymali 1160 osób trudniących się procederem związanym zarówno z wytwarzaniem jak i handlem oraz przemytem narkotyków.

W roku 2016 funkcjonariusze CBŚP sukcesywnie realizowali sprawy związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej.

Jedną z bardziej spektakularnych spraw realizowanych przez funkcjonariuszy CBŚP z Warszawy było zatrzymanie 48-letniego Cezarego P. i czterech innych osób związanych z handlem kokainą. Klientami dilera z warszawskiej Woli byli przedstawiciele biznesu i znani celebryci.

Do zatrzymania Cezarego P. doszło w Warszawie na ul. Hożej. Mężczyzna został namierzony, gdy sprzedawał swojemu stałemu klientowi kokainę. Wraz z nim zostały zatrzymane cztery inne osoby zaangażowane w handel tym narkotykiem. Policjanci zabezpieczyli około 90 gramów kokainy i 30 tys. zł  pochodzących z handlu narkotykami. Jak ustalili funkcjonariusze CBŚP poszczególni klienci potrafili w ciągu miesiąca wydać na kokainę kilkanaście tysięcy złotych, płacąc dilerowi za jedną porcję nawet 500 zł.

Diler mając stałych klientów wśród zamożnych mieszkańców Warszawy zgromadził pokaźny majątek. Na tym procederze w ostatnich dwóch latach zarobił „na czysto” około miliona złotych, które lokował w nieruchomości, a także w uruchomienie lokalu gastronomicznego w centrum Warszawy.

Policjanci olsztyńskiego CBŚP, w lipcu 2016 roku, w miejscowości pod Elblągiem zabezpieczyli blisko 52 kilogramy marihuany, wagi elektroniczne, zgrzewarki do folii i nagrzewnice. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to blisko 1,6 mln złotych. W czasie realizacji tej sprawy zostało zatrzymanych dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty obrotu środkami odurzającymi i zostali tymczasowo aresztowani.

Podczas realizacji spraw związanych ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej, policjanci CBŚP współpracują z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Izby Celnej. Owocem takiej współpracy było przejęcie 65 kilogramów marihuany i haszyszu o wartości blisko 2 milionów złotych. Narkotyki były przemycane z jednego z krajów Unii Europejskiej i miały trafić do odbiorców w Małopolsce. Podczas udaremnienia przemytu, policjanci CBŚP zatrzymali 5 mężczyzn  trudniących się wprowadzaniem narkotyków do obrotu.

Funkcjonariusze CBŚP współpracowali z policjantami innych państw, którzy również zwalczają przestępczość narkotykową. Efektem współdziałania z policjantami z Hiszpanii było rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej,  która zajmowała się przemytem marihuany w transportach warzyw. W prowincji Walencja zatrzymano 13 osób: 5 Polaków, Hiszpanów, Czecha i Marokańczyka. Funkcjonariusze zlikwidowali 7 plantacji marihuany i zabezpieczyli 159 kilogramów gotowego narkotyku, jak również odzyskali dwa kradzione samochody.

Kolejnym przykładem współpracy międzynarodowej było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem i handlem narkotykami na terenie Europy. Podczas działań skoordynowanych przez Europol, policjanci zatrzymali 23 osoby, w tym 12 Polaków wywodzących się z rozbitego na początku XXI wieku gangu pruszkowskiego. Grupa zorganizowała swoją działalność na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol, gdzie zostało zatrzymanych najwięcej osób. Poza tym, zatrzymania miały miejsce we Francji i Danii. Policjanci podczas realizacji zabezpieczyli ponad tonę haszyszu i broń. Zabezpieczono również majątki osób zatrzymanych wartości ponad 12 mln złotych.

Wśród osób zatrzymanych znalazło się 12 Polaków, 7 Hiszpanów, 2 Ukraińców, Litwin i Niemiec. Zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce funkcjonariusze Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia BK KGP ustalili majątek wysokości 12 mln zł (w tym konta bankowe i luksusowe samochody).

W maju ubiegłego roku, funkcjonariusze CBŚP z Jeleniej Góry i policjanci z Liberca podczas wspólnych działań dotyczących zwalczania przestępczości narkotykowej na terenie pogranicza zatrzymali 15 osób. Zarówno po stronie czeskiej, jak i polskiej zlikwidowano laboratoria i linie produkcyjne amfetaminy. Grupie udowodniono wprowadzenie do obrotu 7 kilogramów metamfetaminy. Podczas zatrzymań, policjanci zabezpieczyli 4,5 kg gotowych narkotyków, jak również 700 ml płynnej amfetaminy.

Do sukcesów Centralnego Biura Śledczego Policji w roku 2016 zaliczyć należy również likwidację pierwszego w Polsce mobilnego laboratorium amfetaminy. Funkcjonariusze warszawskiego CBŚP wspierani przez zespół szturmowy Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji weszli na wytypowaną, niepozorną posesję koło Błonia, gdzie zatrzymali 40-letniego Krzysztofa J. - chemika jednej z podwarszawskich grup przestępczych. Mężczyzna właśnie produkował amfetaminę w specjalnie przygotowanym laboratorium, które było zorganizowane w naczepie ciężarówki. Jak ustalili policjanci po podłączeniu bieżącej wody i prądu do tego "mobilnego laboratorium" przestępcy mogli produkować narkotyki w dowolnym miejscu w kraju. Poza likwidacją laboratorium, policjanci zabezpieczyli ponad tonę odczynników chemicznych do produkcji amfetaminy, 20 kilogramów gotowego narkotyku, w tym 1,6 litra w postaci płynnej, 2,5 tys. tabletek ekstazy, kokainę i marihuanę

Finalnie, przy udziale funkcjonariusze CBŚP, w roku 2016 zabezpieczono ponad 2,5 tys. kilogramów narkotyków, w tym prawie 1,2 tys. kilogramów haszyszu, ponad 850 kilogramów marihuany, ponad 400 kilogramów amfetaminy, 36 kilogramów kokainy i prawie 6 kilogramów heroiny, a także ponad 71,5 tys. tabletek ekstazy. Dla porównania - w 2015 roku zabezpieczono ponad 1,3 tys. kilogramów narkotyków i 50,5 tys. tabletek. W roku ubiegłym zlikwidowano również 12 laboratoriów, w których produkowane były narkotyki i 108 plantacji.

CBŚP