Zimowe pokazy służb ratowniczych nad Jeziorem Czarnym we Włocławku

Data publikacji: 20.01.2017

Ktoś wpadł do przerębla, pod kimś innym załamał się lód, jeszcze ktoś oczekuje pierwszej pomocy - na szczęście to tylko sytuacje pozorowane podczas pokazu dla dzieciaków. Nadchodzące zimowe ferie to kilkanaście dni odpoczynku od nauki, spędzania czasu na zabawie, czas beztroski. Niestety, jest to również czas, w którym może dojść do różnych sytuacji niebezpiecznych, zarówno w domu, w miejscu wypoczynku, jak i podczas zabawy na świeżym powietrzu.

Pogoda sprzyja przyjemnym zabawom na śniegu, korzystania z łyżew, sanek. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, na jakie mogą się narazić w sytuacjach, kiedy korzystamy np. z zamarzniętych, niesprawdzonych akwenów, ze wzniesień, które nie są przygotowane do zjazdów na sankach.

Dlatego też, jak co roku, włocławscy policjanci, wykorzystując uwarunkowania natury - jeziora usytuowane w pobliżu miasta, spotykają się nad nimi z uczniami pobliskich szkół i wszystkimi zainteresowanymi, którzy chcą bezpośrednio zetknąć się z niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą się wydarzyć. Tak też się stało wczoraj (19.01.17).

Policjanci Ogniwa Prewencji na Wodach wraz ze swymi kolegami, ratownikami WOPR Włocławek i Państwowej Straży Pożarnej, inscenizowali różne okoliczności, z którymi mogą zetknąć się łyżwiarze, wędkarze i inni. Mundurowi wpadli do przygotowanych specjalnie na tę okoliczność przerębli i pokazywali, jak mogą się zachowywać osoby, gdy tak się stanie. Prezentowali, jak należy się bezpiecznie poruszać, jak można pomóc osobie, która wpadła do wody, jakich przedmiotów można użyć, aby skutecznie pomóc.
To właśnie ta część pokazów stanowi zawsze największe zainteresowanie zebranych.

Policjanci prezentowali jednocześnie sprzęt specjalistyczny ratunkowy będący na wyposażeniu włocławskiej jednostki. Po tych „zimnych” doświadczeniach nadszedł czas na przyjemniejszy akcent. Jak co roku, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Włocławek, zorganizowane zostało ognisko, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. To nie był jednak koniec przyjemności. Dzieciaki oraz nasi zmarznięci, ale uśmiechnięci pozoranci ogrzali się w cieple ogniska, ale także dzięki uprzejmości Centrum Edukacji „Zenit” zjedli kiełbaski, które przecież najlepiej smakują upieczone bezpośrednio nad ogniem!!!

Wszystkim dzieciakom życzymy przyjemnych, beztroskich, a przede wszystkim bezpiecznych ferii!!!

Źródło: KWP Bydgoszcz