Bezpieczeństwo na wodzie oraz działania ratownicze na obszarach zalodzonych - wspólne szkolenie policjantów i strażaków

Data publikacji: 19.01.2017

Białostoccy policjanci z: Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku oraz SPAP w Białymstoku szkolili się z zakresu organizowania i prowadzenia działań ratowniczych na obszarach zalodzonych. Ćwiczenia, które odbyły się na terenie białostockiego Zalewu Dojlidy prowadzili specjaliści z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

W związku ze zbliżającymi się feriami specjaliści z Państwowej Straży Pożarnej i policjanci połączyli siły, aby uświadamiać i uczulać mieszkańców na zagrożenia, związane z przebywaniem na zamarzniętych akwenach. Mundurowi przeprowadzili szkolenie prezentując przy tej okazji pokaz różnych sposobów ratowania osób, które wpadną do wody, w wyniku załamania się lodu.

Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W specjalnych kombinezonach mundurowi wchodzili do lodowatej wody, aby po chwili uczestniczyć w improwizowanej akcji ratowniczej. Ćwiczono metody podejmowania akcji ratowniczej takiej osoby z wody z uwzględnieniem bezpieczeństwa ratownika oraz osoby go asekurującej.

Pokazano także, w jaki sposób używać przedmiotów i narzędzi pomocnych przy tego typu działaniach. Jako, że pozorantami byli strażacy, pokaz i samo szkolenie było bardzo realistyczne. Polegało ono na faktycznym wyciągnięciu z wody osoby znajdującej się w tzw. przerębli lodowej. Używano do tego specjalnych sań, ale także podręcznego sprzętu, np. koca, dziecięcych sanek czy narciarskiego kija.

W roli obserwatorów (oprócz mieszkańców) udział wzięli także uczniowie białostockich klas mundurowych.  Z kolei w roli pozorantów wystąpili członkowie Podlaskiego Klubu Morsów. 

Ćwiczenia przeprowadzono na terenie Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

Źródło: KWP Białystok