Bezpieczne dzieciństwo. Aspekty prawne, kryminologiczne i społeczne

Data publikacji: 07.04.2016

Katedra Pedagogiki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Instytut Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Zakład Teorii Wychowania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach były organizatorami międzynarodowej konferencji naukowej „Bezpieczne dzieciństwo".

Celem konferencji była próba uchwycenia i przeanalizowania wielu wymiarów współczesnego świata, w którym funkcjonuje dziecko w kontekście uwarunkowań jego bezpieczeństwa. Poruszono m.in. kwestię relacji rodzinnych i więzi emocjonalnych, przestrzeni gwarancji zdrowotnych, edukacyjnych, prawnych i socjalnych. W swoim wystąpieniu szef bielskiego garnizonu insp. Dariusz Matusiak pogratulował organizatorom cennej inicjatywy, dającej możliwość rozwijania i poszerzania wiedzy na temat bezpieczeństwa najmłodszych. Podkreślił jednocześnie, iż dobro dzieci – jako wartość nadrzędna - jest priorytetem w policyjnych działaniach. Swoje wystąpienie spuentował, cytując słowa największego przyjaciela dzieci Janusza Korczaka - „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Przyjmując patronat nad przedsięwzięciem życzył organizatorom i uczestnikom osiągnięcia zamierzonych celów.

 

Konferencja adresowana była do praktyków i teoretyków, osób indywidualnych i instytucji zajmujących się w różnym zakresie budowaniem spokoju najmłodszych członków społeczeństwa. Podczas konferencji poruszono również zagadnienia związane z mediatyzacją, prawem, profilaktyką i prewencją w różnych obszarach życia codziennego dziecka, jego bezpieczeństwem w ujęciu indywidualnym i zbiorowym, a także aspektami kryminologicznymi determinującymi bezpieczeństwo najmłodszych. Tematyka bezpiecznego dzieciństwa jest obecna w polskiej nauce od dawna, jednak ciągłe stawianie pytań, poszukiwanie nowych kontekstów oraz zawiązywanie sojuszy dla zabezpieczenia dobrostanu dzieciństwu stają się w pełni uzasadnione. Stąd też wynika konieczność ciągłej dyskusji, refleksji badawczych zarówno w wymiarze praktycznym, teoretycznym, jak i metodologicznym w ramach prowadzonych obrad konferencyjnych.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Dariusz Matusiak.

 

Źródło: bielsko.slaska.policja.gov.pl