Seminarium pod hasłem "Bezpieczna Droga"

Data publikacji: 15.09.2009

Policjanci z komendy miejskiej i komendy wojewódzkiej we Wrocławiu uczestniczyli w konferencji pod hasłem "Bezpieczna Droga". Spotkanie poświęcone było sprawom związanym z bezpieczeństwem na drogach miasta i powiatu wrocławskiego.

Około 50 osób (oprócz policji w seminarium udział wzięli m.in. przedstawiciele wrocławskich rad osiedli, straży pożarnej, wojska) wysłuchało prelekcji przygotowanych przez funkcjonariuszy ruchu drogowego, wydziału prewencji oraz inspekcji transportu drogowego.

Naczelnik wydziału ruchu drogowego komendy miejskiej policji we Wrocławiu zwrócił m.in. uwagę na przyczyny korków w mieście, konsekwencje braku obwodnicy autostradowej Wrocławia, konieczność jeżdżenia w pasach bezpieczeństwa i tragiczne konsekwencje lekceważenia tego przepisu. Skupił się również w swoim wystąpieniu na niechronionych uczestnikach ruchu drogowego - rowerzystach, pieszych. Tutaj zaapelował o wyjątkowe skupienie podczas przechodzenia przez ulicę. Zarówno w miejscach z sygnalizacją świetlną jak i w miejscach nieoznakowanych.

Naczelnik przypomniał jednocześnie, że jesień i zima to okresy , gdzie widoczność jest coraz gorsza, warunki na drogach szybko się zmieniają i wszyscy uczestnicy ruchu powinni o tym pamiętać. Bo bezpieczeństwo na drogach zależy głównie od nich.

Zastępca naczelnika wydziału prewencji przypomniał m.in. działania policji związane z zapewnieniem bezpieczeństwa najmłodszym, zwłaszcza w pierwszych dniach szkoły. Omówił programy, których realizacja ma pomóc dzieciom zrozumieć czym jest bezpieczeństwo, jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad poruszania się po drogach, przechodzenia , a nie przebiegania przez jezdnię.

Szef inspekcji transportu drogowego przekazał czym zajmują się inspektorzy, jakie mają prawa i obowiązki. Zaproszeni gości mogli również porozmawiać z policjantami wydziału ruchu drogowego, zobaczyć radiowóz pościgowy. Zaprezentowano również alko gogle, które mają pomóc w uświadomieniu kierowcom jak źle widzi się po spożyciu alkoholu. Żołnierze z żandarmerii wojskowej zaprosili gości na przejażdżkę crush - testem . Urządzenie demonstruje siłę, jaka działa na kierowcę podczas uderzenia przy prędkości nie przekraczającej 20 km/h.

(źródło: KWP we Wrocławiu)