Odznaczenia dla funkcjonariuszy Policji

Data publikacji: 06.05.2015

Funkcjonariusze Policji odebrali z rąk wiceministra spraw wewnętrznych Grzegorza Karpińskiego odznaczenia i wyróżnienia. Za wzorową, pełną poświęcenia służbę na rzecz społeczeństwa policjanci wyróżnieni zostali Krzyżami Zasługi za Dzielność.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  22 policjantów i 2 policjantki, którzy uratowali życie osobom poszkodowanym m.in. w pożarach, wypadkach czy ratując tonących, wiceszef MSW Grzegorz Karpiński odznaczył Krzyżami Zasługi za Dzielność. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez Prezydenta RP w czasach pokoju.

Wszyscy odznaczeni bohaterowie wykazali się profesjonalizmem, umiejętnościami szybkiego podejmowania decyzji, działania w warunkach zagrożenia, a przede wszystkim odwagą. Podejmowali niebezpieczne interwencje, często narażając swoje zdrowie i życie.

Wśród odznaczonych znaleźli się asp. Szymon Gołombek i sierż. Rafał Nawrocik z KPP w Gostyniu, którzy poprzez skuteczną i szybką interwencję, nie zważając na zagrożenie własnego życia i zdrowia, udaremnili próbę samobójczą mężczyzny próbującego podpalić się po oblaniu benzyną.

Godna naśladowania jest również odwaga sierż. Przemysława Szapował i sierż. Mateusza Biczysko z KPP w Namysłowie, którzy wykazali się ponadprzeciętną odwagą ratując mieszkańców palącej się kamienicy. Nie czekając na przybycie służb rozpoczęli ewakuację, w czasie której z mocno zadymionej klatki schodowej wynieśli nieprzytomną kobietę i udzielili jej niezbędnej pierwszej pomocy. Z braku wystarczającej ilości karetek samodzielnie, pomimo zmęczenia, przewozili poszkodowanych do szpitala.

Dwie osoby uratował także st. sierż. Konrad Kozioł z Samodzielnego Oddziału Prewencji Policji w Częstochowie. Policjant przebywając na urlopie wypoczynkowym, wraz ze swoim ojcem, podjął akcję ratowniczą na miejscu katastrofy samolotu w miejscowości Topolów. Narażając własne życie i zdrowie z pomocą ojca wyciągnął z płonącego samolotu dwie osoby udzielając im pierwszej pomocy. W wyniku podjętej akcji funkcjonariusz doznał poparzenia lewej dłoni oraz zwichnięcia nadgarstka.

Ogromnym zaangażowaniem wykazali się również mł. asp. Rafał Bielecki i sierż. Marek Pikuła z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie ratując z narażeniem własnego życia i zdrowia tonącego w rzece starszego mężczyznę. Funkcjonariusze nie tylko wyciągnęli go wspólnymi siłami na brzeg, ale również udzielili mu niezbędnej pierwszej pomocy do czasu przybycia służb ratowniczych.

Z wodnym żywiołem zmagali się również st. sierż. Tomasz Korpowski z KPP w Myśliborzu, który uratował mężczyznę tonącego w jeziorze. Gdy tylko dostał informację, że na pobliskim jeziorze zasłabł mężczyzna, nie wahał się ani chwili i od razu ruszył z pomocą. Dzięki znajomości terenu najszybciej dotarł na miejsce, a  następnie wskoczył do wody i przepłynął ponad 150 metrów, by pomóc mężczyźnie. Sierż. sztab. Piotr Fila z KPP w Wadowicach bez wahania wskoczył do rzeki na ratunek tonącemu człowiekowi, który wpadł do niej i został porwany przez nurt kilka kilometrów wcześniej. Policjant, nie zważając na niebezpieczeństwo, dopłynął do tonącego i odholował go do brzegu. Udzielił poszkodowanemu pomocy przedmedycznej, a później, wraz ze służbami, przetransportował w bezpieczne miejsce. Sierż. Adam Lisowski i st. post. Marcin Bernacki z KPP w Końskich z narażeniem własnego życia i zdrowia ratowali tonącego w rzece młodego mężczyznę. Nie zważając na liczne wiry wodne, sierż. Lisowski asekurowany na lince przez st. post. Bernackiego, ruszył na ratunek tonącemu.

Sierż. sztab. Marcin Andruszkiewicz z KPP w Ełku wykazał się ponadprzeciętną postawą ratując z narażeniem własnego życia i zdrowia zaginionego na terenie akwenu wodnego chłopca. Przez 15 minut ustawicznie przeszukiwał dno akwenu nurkując nawet na głębokość 5 metrów, by odnaleźć dziecko, wyciągnąć je na brzeg oraz udzielić mu pierwszej pomocy.

Asp. Mariusz Kwiatkowski i mł.asp. Karol Surdy z KPP w Skarżysku-Kamiennej stali się przykładem dla innych w trakcie akcji ewakuacyjnej podczas pożaru w bloku. Nie czekając na służby funkcjonariusze parokrotnie, wbiegali do budynku wynosząc z mieszkania, skąd wydobywał się dym, cztery nieprzytomne osoby. Policjanci pomogli również przy ewakuacji pozostałych mieszkańców bloku.

Dwóch chłopców, którzy pływali wraz z ojcem na jeziorze, a których kajak się wywrócił, uratował post. Jacek Dąbrowski z KSP w Warszawie. Nie zastanawiając się ani chwili, funkcjonariusz wskoczył do wody, by pomóc tonącym dzieciom. Najpierw podholował do brzegu młodszego, a potem wrócił i wraz z ojcem odholował na brzeg kajak, w którym znajdował się drugi syn mężczyzny.

Sierż. sztab. Michał Bajurski z KPP w Świdwinie uratował mężczyznę topiącego się w zbiorniku wodnym, udaremniając w ten sposób próbę samobójstwa. Nie zastanawiając się ani chwili, policjant podpłynął do tonącego, obezwładnił go i odholował na brzeg, gdzie udzielono mu pomocy.

Sierż. Adrian Grymuza i st. post. Julia Marszałek z KMP w Poznaniu podjęli się heroicznej akcji ratowania mieszkańców palącego się budynku. Nie czekając na przybycie służb, rozpoczęli ewakuację osób. Mimo dużego zadymienia oraz ognia z mieszkania, gdzie wybuchł pożar, wyprowadzili cztery osoby w tym jedno dziecko.

Godna naśladowania jest również odwaga sierż. sztab. Daniela Cibrowskiego i st. post. Huberta Klimaszewskiego z KPP w Grajewie. Funkcjonariusze z narażeniem własnego życia i zdrowia ratowali mieszkańców z palącego się budynku. Bezzwłocznie rozpoczęli ewakuację i dzięki ich interwencji udało się wyprowadzić 20 osób, w tym dwie kobiety i dwoje dzieci z zablokowanego mieszkania, w którym zaczął się pożar. Policjanci nie wahali się użyć broni służbowej do przestrzelenia zamka oraz odblokowania drzwi dla ratowania życia i zdrowia.

Dużą odwagą wykazał się sierż. Jakub Kosmowski z KPP w Gnieźnie, który po odnalezieniu zaginionego mężczyzny, zanurzonego po pas w bagnie, od razu przystąpił do akcji ratowniczej. Ze względu na trudne warunki pozostał z odnalezionym mężczyzną, asekurując go by nie uległ głębszemu zapadaniu. Obu, i mężczyznę i funkcjonariusza, udało się wydostać na brzeg i przewieźć do szpitala.

Sierż. sztab. Adam Osękowski z komisariatu Policji w Gubinie i st. sierż. Monika Mojsiejonek z KPP w Krośnie Odrzańskim mogą być przykładem dla innych. Funkcjonariusze, ratując lokatorów płonącego budynku mieszkalnego, bez wahania weszli do środka budynku, w którym panowało duże zadymienie i ewakuowali nie tylko trzyosobową rodzinę, ale również wystraszoną i agresywną 83-letnią kobietę.

St. sierż. Marcin Piłko z KMP w Dąbrowie Górniczej podjął się heroicznej akcji ratowania mężczyzny, pod którym załamał się lód. Ze względu na zbyt krótkie liny asekuracyjne policjant zdecydował o podejściu bez zabezpieczenia do tonącego mężczyzny i udzielił potrzebnej pomocy.

W uroczystości, która odbyła się 5 maja br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych uczestniczyło kierownictwo Komendy Głównej Policji: pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosław Schossler, zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Cezary Popławski, dyrektorzy biur KGP oraz komendanci i funkcjonariusze jednostek wojewódzkich, miejskich i powiatowych Policji.


***

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

fot. Marek Krupa