„KRIMITECH – Stop transgranicznej przestępczości samochodowej”

Data publikacji: 08.05.2014

9 maja br. w Görlitz odbyło się podsumowanie realizowanego przez Policję dolnośląską i saksońską, wspólnego projektu „KrimiTech – Stop transgranicznej przestępczości samochodowej”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013. Współpraca między Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu i Krajowym Urzędem Kryminalnego Saksonia oraz Dyrekcją Policji w Görlitz będzie kontynuowana.

Umowa o dofinansowanie projektu między Saksońskim Bankiem Odbudowy – Bankiem Wsparcia a Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu została zawarta 18 czerwca 2012 roku. Projekt jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu wspólnie z Partnerem projektu - Landeskriminalamt Sachsen, na podstawie Umowy partnerskiej, zawartej 26 sierpnia 2011 r. Obejmuje on dwa obszary działań Policji – związane ze zwalczaniem przestępczości na obszarach przygranicznych (działania kryminalne) oraz działaniami prewencyjno – edukacyjnymi, skierowanymi do mieszkańców tych rejonów, po stronie niemieckiej i polskiej.

W ramach projektu zrealizowano wspólnie zaplanowane działania prewencyjne, m.in.: opracowano i wydano dwujęzyczne materiały informacyjne, funkcjonariusze prewencji dolnośląskiej i saksońskiej Policji w miejscowościach przygranicznych po polskiej i niemieckiej stronie granicy, wspólnie prowadzili kampanię informacyjną poświęconą sposobom zabezpieczania pojazdów i postępowaniu w sytuacjach zagrożenia kradzieżami, spotykając się z mieszkańcami m.in. podczas targów motoryzacyjnych. Ponadto, w celu uzgodnienia wspólnego, dolnośląsko - saksońskiego modelu postępowania i współpracy przy prowadzeniu działań operacyjnych, organizowano spotkania warsztatowe i hospitacje polskich i niemieckich policjantów służby kryminalnych. Umożliwiły one wymianę doświadczeń oraz doskonalenie metod i procedur współpracy.

Saksońscy i dolnośląscy funkcjonariusze służb kryminalnych zostali doposażeni w pojazdy wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Zakupiono także przenośny sprzęt do prezentacji, wykorzystywany w trakcie spotkań roboczych oraz targów, imprez masowych, lokalnych konsultacji. Zakupiony sprzęt pozwoli na poprawę, jakości materiałów dowodowych zbieranych przez policję w trakcie postępowań prowadzonych w sprawach dotyczących popełnienia najcięższych przestępstw, a tym samym poprawi skuteczność działań organów ścigania po obu stronach granicy.

Projekt pozwolił stworzyć podstawę do długoletniej współpracy Policji saksońskiej i polskiej w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości w obszarze pogranicza. Prowadzona w ramach projektu działalność niewątpliwie przyczyni się do wzmocnienia zaufania mieszkańców terenów przygranicznych do współpracy Policji obu państw, polepszenia efektywności zwalczania przestępczości samochodowej.

Wartość projektu wyniiosła ponad milion euro. Aż 85 proc. środków pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

Źródło: KWP we Wrocławiu