Informacyjny Serwis Policyjny

Jak chronić się przed oszustami radzą podlascy policjanci

Zamieszczony Data publikacji 12.05.2016

Rośnie liczba przypadków kradzieży mieszkaniowych oraz różnego rodzaju oszustw na terenie całego kraju, gdzie pokrzywdzonymi są zazwyczaj osoby w podeszłym wieku, samotne, niepełnosprawne.

Opowieści i preteksty jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Sprawcy działają w kilku osobowych grupach, wspólnym elementem ich strategii zawsze pozostaje wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie zaufania pokrzywdzonych, odwrócenie ich uwagi, a przede wszystkim - przekonanie gospodarzy by wpuścił nieznajomych do mieszkania. Dlatego należy pamiętać o ograniczonym zaufaniu do obcych. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, co do wiarygodności i intencji takich osób powiadom o tym Policję.


Typowe metody działania oszustów:

- Podają się za członka rodziny – kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod członka rodziny np. wnuczka i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Informują, ze nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. W umówionym terminie do mieszkania przychodzi opisana osoba, która w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze.

- Oszukują metoda „na kuferek” – podają się za obcokrajowca, bądź osobę która właśnie wróciła z zagranicy, mówią że mają pieniądze tylko w obcej walucie, a pilnie potrzebują „złotówek”. Proponują pozostawienie obcej waluty np. dolarów, euro w zamian za pożyczenie polskich pieniędzy. Zamykają gotówkę w kuferku bądź saszetce, obiecują że wrócą po swoje pieniądze i oddadzą pożyczone złotówki. Okazuje się jednak, że kuferek/saszetkę pozostawiają puste, i nie zgłaszają się aby oddać pieniądze.

- Wyłudzają pieniądze podając się za osoby dotknięte przez los - przedstawiają, że ktoś z ich rodziny jest ciężko chory ( najczęściej dziecko) i do ratowania życia potrzebny jest kosztowny sprzęt medyczny, leki, operacja itp. Proszą o wsparcie.

- Oszukują sprzedając różne towary – oferowanie do sprzedaży np. „złoto” z miedzi lub tombaku lub inne towary za połowę ceny, które są „podróbkami”.

- Kradną wykorzystując triki sytuacyjne – w momencie wejścia do mieszkania z rzekomo chorym dzieckiem, pozorowanie ataku serca, omdlenia, poproszenie o szklankę wody, czy wezwanie pomocy lekarskiej, a po zmyleniu w ten sposób czujności ofiary zabranie uprzednio upatrzonych przedmiotów i opuszczenie mieszkania.

- Oszukują metodą „na robotnika”, „na urzędnika” – wejście do mieszkania pod pozorem naprawy usterki, sprawdzeniu stanu licznika, bądź załatwienia formalności urzędowych, zmylenie czujności domownika, odwrócenie jego uwagi prośbą o sprawdzenie lub podanie czegoś (np. narzędzia, dokumentów) z innego pomieszczenia i w dogodnej sytuacji dokonanie kradzieży drobnych cennych przedmiotów lub pieniędzy.

- Zdobywają zaufanie podając się za nowych sąsiadów - bądź osoby znajome naszych sąsiadów. W ten sposób wchodzą do mieszkania i dokonują kradzieży lub wyłudzają pieniądze. Jak chronić się przed oszustami:

- Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto stoi po drugiej stronie!

- Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się, kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy, która reprezentuje. Możesz ustalić numer telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby – po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, Zakład Energetyczny, Gazownia) bądź zadzwoń na Policję!

- Zapewnij sobie czas na zastanowienie się nad ofertą i sprawdzenie akwizytora – umów się na następne spotkanie lub ustal możliwość telefonicznego kontaktu.

- Bądź ostrożny przy wpuszczaniu urzędników, majstrów, z reguły takie wizyty naprawy są anonsowane przez urząd lub administrację osiedla.

- Unikaj ofert, z którymi wiąże się potrzeba natychmiastowego wpłacenia zaliczki.

- Obcej osoby nie pozostawiaj w pokoju bez ciągłego osobistego lub innego domownika nadzoru. Najczęściej oszuści działają parami. Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielenie się i oddalenie uniemożliwiające śledzenie tego, co robi.

- Nie daj się nabrać na „świetne okazje”, które zazwyczaj są zwykłym oszustwem, a oferowane towary można z łatwością nabyć na najbliższym targowisku lub sklepie za znacznie niższą cenę.

- Lekarstwo, wodę do picia można podać bez potrzeby wpuszczania do mieszkania, a najlepiej pomocy medycznej udzielają pracownicy Pogotowia Ratunkowego.

- Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!

- Współdziałaj z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!Apelujemy:

- jeżeli znasz osoby starsze, samotnie mieszkające uczul je na to, że łatwo mogą stać się ofiarą oszustów, którzy wykorzystują ich łatwowierność !!!

- jeżeli zetkniesz się z opisanym sposobem działania przestępców natychmiast skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Telefony alarmowe 997 lub 112. 

 

Źródło: KWP Białystok

 
Tagi: poradnik
powrót
drukuj