Znamy termin egzaminu oficerskiego

Data publikacji: 30.04.2015

W dniach 9-10 czerwca br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbędzie się kolejny egzamin oficerski.

Mogą do niego przystąpić policjanci, którzy ukończą szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych (edycja SASW-6/14) i spełnią łącznie kryteria określone w § 2 rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lipca 2007 r. w sprawie mianowania policjantów na stopnie policyjne (Dz. U. Nr 145, poz. 1017 z późn. zm.). Policjant musi spełniać więc następujące wymagania:

  • jest mianowany albo powołany na stanowisko, dla którego jest określony policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów Policji;
  • ukończył szkolenie zawodowe dla absolwentów szkól wyższych albo studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie;
  • uzyskał pozytywną opinię w rozumieniu przepisów o opiniowaniu służbowym funkcjonariuszy Policji.

EGZAMIN OFICERSKI (TERMIN PODSTAWOWY)

Do egzaminu w powyższym terminie (termin podstawowy), obok absolwentów szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych (edycja SASW-6/14) mogą również przystąpić policjanci, którzy spełniają ww. kryteria i ukończyli szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych lub studia w WSPol, ale z różnych względów nie przystąpili dotąd do egzaminu.

Policjanci przystępują do egzaminu na podstawie skierowania odpowiednio  Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, komendanta-rektora WSPol, komendanta powiatowego (miejskiego) lub rejonowego Policji, dyrektora instytutu badawczego, dyrektora biura (równorzędnej komórki organizacyjnej) Komendy Głównej Policji lub komendanta szkoły policyjnej.

Policjanci zobowiązani są do złożenia raportu o skierowanie na egzamin oficerski w terminie 30 dni przed terminem egzaminu.

Zgodnie z rozporządzeniem policjant, który uzyska z egzaminu (w terminie podstawowym) ocenę niedostateczną, może przystąpić do egzaminu poprawkowego w kolejnych terminach przeprowadzania egzaminu (policjanta obowiązuje skierowanie, o którym mowa w § 4 rozporządzenia).

EGZAMIN OFICERSKI (TERMIN POPRAWKOWY)

W powyższym terminie, ale przeprowadzanym jako egzamin oficerski poprawkowy, mogą przystąpić również policjanci, którzy spełniają ww. kryteria i ukończyli szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych lub studia w WSPol oraz nie zdali egzaminu oficerskiego (bez względu na czas jaki upłynął od ostatniego egzaminu). Policjanci przystępują do egzaminu na podstawie skierowania odpowiednio Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, komendanta-rektora WSPol, komendanta powiatowego (miejskiego) lub rejonowego Policji, dyrektora instytutu badawczego, dyrektora biura (równorzędnej komórki organizacyjnej) Komendy Głównej Policji lub komendanta szkoły policyjnej.

Zgodnie z rozporządzeniem:

  • policjant, który uzyska z egzaminu poprawkowego ocenę niedostateczną może ponownie przystąpić do egzaminu (w terminie podstawowym) nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia egzaminu poprawkowego – policjanta obowiązuje skierowanie, o którym mowa w § 4 rozporządzenia,
  • policjant, któremu odmówiono skierowania na egzamin poprawkowy może ponownie przystąpić do egzaminu (w terminie podstawowym) nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia egzaminu (przeprowadzonego w terminie podstawowym) – policjanta obowiązuje skierowanie, o którym mowa w § 4 rozporządzenia.

Osoby skierowane na egzamin oficerski powinny się stawić w WSPol w dniu poprzedzającym egzamin, tj. w dniu 8 czerwca 2015 r. do godz. 22.00. Informację o miejscu zakwaterowania uzyskają u dyżurnego szkoły. Policjanci do egzaminu oficerskiego przystępują w umundurowaniu wyjściowym okazując legitymację służbową.

Zgodnie z rozporządzeniem egzamin oficerski jest sprawdzianem wiedzy oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania zadań służbowych. Obejmuje on odrębnie oceniane i następujące kolejno etapy: test wiedzy oraz test umiejętności. Testy te są jednakowe dla policjantów wszystkich rodzajów służb.

Test wiedzy składa się z 60 pytań testowych, punktowanych w skali 0–1 punktu za pytanie i trwa 70 minut. Komisja egzaminacyjna dopuszcza policjanta do testu umiejętności, jeżeli z testu wiedzy uzyska co najmniej 42 punkty.

Test umiejętności składa się z dwóch zadań, z których każde podlega odrębnej ocenie w skali 0–30 punktów. Komisja egzaminacyjna dopuszcza policjanta do kolejnego zadania, jeżeli uzyskał co najmniej 12 punktów z zadania poprzedniego.

W przypadku uzyskania przez policjanta z testu wiedzy mniej niż 42 punktów lub z pierwszego zadania mniej niż 12 punktów, albo z obu zadań łącznie mniej niż 42 punktów, komisja egzaminacyjna wystawia policjantowi ocenę niedostateczną z egzaminu.

Egzamin oficerski będzie obejmował wybrane treści z zakresu szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych.

Informacje o zakresie tematyczny egzaminu dostępne są na stronie internetowej WSPol.