Informacyjny Serwis Policyjny

Co zrobić, żeby kobiety nie zarabiały mniej?

Zamieszczony Data publikacji 26.03.2014
O luce między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w Polsce trzeba jak najwięcej mówić, zachęcając m.in. pracodawców, by sprawdzali swoje firmy pod tym kątem - podkreślali uczestnicy konferencji "Luka płacowa, czyli co zrobić, żeby kobiety nie zarabiały mniej?" zorganizowanej dziś (26 marca br.) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Konferencja odbywała się w ramach cyklicznych spotkań środowych organizowanych przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz przypomniała, że z danych GUS z 2012 r. wynika, że w naszym kraju ponad 70 proc. wysokich pensji pobierają mężczyźni, a ponad 70 proc. niskich wynagrodzeń - kobiety.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby bieda nie miała twarzy kobiecej, żeby to, ile kto zarabia, zależało od jego umiejętności odnalezienia się w rzeczywistości zawodowej, a nie od tego, jakiej jest płci - zaznaczyła minister.

Według niej i innych uczestników dzisiejszej konferencji istotna jest edukacja w tym zakresie.

- Ważne jest, by luka płacowa była mocno osadzona w świadomości każdego obywatela, szczególnie pracodawców. Potrzebne jest stworzenie uniwersalnego narzędzia do tego, by firmy, przedsiębiorstwa czy instytucje, które chcą się przebadać pod kątem luki płacowej, mogły to zrobić. Najważniejsze jednak jest, żeby pracować nad wzrostem świadomości społecznej dot. istnienia tej luki - dodała A. Kozłowska-Rajewicz.

Jednym ze sposobów ma być ustanowienie w Polsce Dnia Równych Płac. Projekt uchwały w tej sprawie został już przygotowany i wniesiony do laski marszałkowskiej przez Parlamentarną Grupę Kobiet.

Podczas spotkania zwrócono także uwagę na jeszcze jeden problem związany z różnicami w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami a mężczyznami. Może być też tak, że płace są równe, ale mężczyźni dostają więcej tzw. dodatków np. służbowe samochody, telefony, nagrody, premie, które mogą mieć istotny wpływ na zróżnicowanie i ostateczną wartość dochodów na koniec roku.

W konferencji brali udział eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego i przedsiębiorców.


Źródło: PAP

 
powrót
drukuj