Informacyjny Serwis Policyjny

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w Lubuskiem

Zamieszczony Data publikacji 11.12.2015
Policjanci Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp. włączyli się w inicjatywę związana z obchodzonym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Pragnąc dotrzeć z istotnym przekazem do młodzieży, zaprosili uczniów gorzowskich szkół na seans filmowy w kinie Helios. Podłożem do dyskusji na temat istotnych wartości była projekcja filmu pt. „Pan Lazhar”.

Projekcja filmowa stanowić może doskonały wstęp, inicjujący dyskusję na ważne, chociaż nierzadko trudne tematy. Tak też było w czwartek, 10 grudnia, w gorzowskim kinie Helios. Policjanci Wydziału Prewencji KMP zaprosili do wzięcia w niej udziału uczniów trzech gorzowskich szkół. Samo dzieło filmowe, ukazujące relacje nauczyciela-emigranta i kanadyjskiej młodzieży, potraktowane zostało jako wyjście do dyskusji o tak istotnych wartościach, jak godność, tolerancja i pozytywne interpretowanie różnic. Pomimo często rozbieżnych stanowisk, uczniowie w swych opiniach skłaniali się do pokrewnych wniosków. Puentą płynąca z dyskusji było twierdzenie, że zazwyczaj obawiamy się odmienności, tylko dlatego, że wydaje nam się, iż z natury stanowi ona zagrożenie. Tym czasem na szacunek, zrozumienie i akceptację zasługuje każdy z nas.

Czwartkowe spotkanie z młodzieżą nie było pierwszym efektem współpracy z gorzowskim kinem Helios. Dzięki uprzejmości dyrekcji placówki i staraniom Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. seanse połączone z dyskusją odbywają się już od wielu miesięcy. Taką formę debaty pozytywnie odbiera też młodzież. Dzięki filmowym spotkaniom uczniowie gorzowskich szkół mają możliwość uczestniczenia w rozmowach na tak ważne tematy jak: tolerancja, prawa człowieka, zagrożenia wynikające z kontaktu a narkotykami, handel ludźmi, autorytet w obecnym świecie czy współczesne pojęcie patriotyzmu. Seanse filmowe „na temat” stanowią doskonałą formę prewencyjnej edukacji a zarazem dają młodzieży możliwość zaprezentowania własnych opinii na każdy z omawianych tematów.

 
powrót
drukuj