Informacyjny Serwis Policyjny

Zrozumieć zło – warsztaty dla przełożonych w Policji

Zamieszczony Data publikacji 04.12.2014
W dniach 1-3 grudnia 2014 roku w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu odbyło się seminarium historyczno – antydyskryminacyjne adresowane do kadry kierowniczej oraz osób zajmujących się na co dzień edukacją antydyskryminacyjną oraz walką i zapobieganiem przestępstwom motywowanym nienawiścią.

Seminarium odbyło się w ramach wspólnej inicjatywy Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu oraz Pełnomocnika KGP ds. Ochrony Praw Człowieka, a przeprowadzone zostało między innymi przez wykwalifikowanych trenerów antydyskryminacyjnych  – Maćka Zabierowskiego oraz Tomasza Kuncewicza z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Seminarium pt. „Zrozumieć zło” otworzone zostało przez przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich, który odczytał specjalny list od Pani prof. Ireny Lipowicz, Konsula z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu oraz Pełnomocnika KGP ds. Ochrony Praw Człowieka.

Spotkanie to zainicjowało 10 edycji tego typu warsztatów dla 200 osób z kadry kierowniczej Policji.

Seminarium dostarczyło nie tylko fachowej wiedzy na temat mechanizmów powstawania zła, ale też jego rozpowszechniania w przestrzeni publicznej, a w konsekwencji doprowadzenia do ogromnej i ponadarowej tragedii, jaką były obozy koncentracyjne, obozy zagłady, precyzyjnie zaplanowana eksterminacja, wykwalifikowane kompanie egzekucyjne.  Przy tego rodzaju seminarium nie mogło obyć się bez emocji. Reakcje uczestników były niezwykle silne i jednoznaczne, co raz jeszcze potwierdziło tezę o potrzebie organizacji tego typu przedsięwzięć edukacyjnych prowadzonych w szczególnych miejscach pamięci i wyłącznie przez profesjonalny zespół ludzi o wyjątkowym doświadczeniu i rozległej wiedzy. Swoistym mottem seminarium stała się teza, że "zło nie bierze się znikąd, nie bagatelizuj nawet najmniejszego zła, reaguj wszystkimi dostępnymi metodami i formami”. W ten sposób w odwołaniu do historii Republiki Weimarskiej i dochodzeniu nazistów do władzy, autorzy seminarium zwracali uwagę na bagatelizowanie postępów Hitlera przez część elit ówczesnej władzy.

Seminarium odbyło się dzięki wsparciu Fundacji Batorego i tzw. grantów norweskich oraz Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

Czytaj więcej o Centrum Żydowskim w Oświęcimiu: ajcf.pl

Krzysztof Łaszkiewicz

Zdjęcia: autor

  • O przestępstwach z nienawiści
  • Przedstawiciel RPO
  • Zajęcia w synagodze
 
powrót
drukuj