Na szlakach dawnych granic RP

Data publikacji: 06.09.2016

Praca w Policji wymaga niezwykłych umiejętności, opanowania, odpowiednich predyspozycji zarówno fizycznych, jak i psychicznych – odporności na stres i sytuacje nietypowe. Dla policjantów i pracowników Policji zrzeszonych w Kole PTTK nr 8 – Klubie Górskim „ORŁY” przy Komendzie Stołecznej Policji sposobem na radzenie sobie ze stresem stały się górskie wyprawy pozwalające na obcowanie z przyrodą i wyciszenie się z dala od codziennych problemów.

Od 2012 roku w ostatnich tygodniach sierpnia organizują oni wyprawy górskie m. in. szlakami dawnych granic Rzeczpospolitej Polskiej. Do tej pory pod przewodnictwem podinsp. Piora Spłocharskiego (na co dzień naczelnika wydziału Prewencji KRP Warszawa IV) odwiedzili góry Ukrainy – Czarnohora, Połoniny Hryniawskie, Góry Czywczyńskie, Rumunii – Alpy Rodniańskie, Góry Marmaroskie, Góry Bukowińskie, oraz Serbii – Góry Golija i Kopaonik. W wyprawach tych udział brali również zaprzyjaźnieni policjanci z Pszczyny, Poznania, Białegostoku, Pruszcza Gdańskiego, a także funkcjonariusze Straży Granicznej z Koszalina, Szczecina, Lubania i Warszawy.

W dniach 19 – 27 sierpnia 2016 roku dwanaścioro osób z całym ekwipunkiem w plecakach pokonało łącznie dystans ok. 150 km. Poprzez Połoniny Hryniawskie dotarli na szczyt Hnitessy 1766 m n.p.m., stanowiący najdalej na wschód wysunięty punkt południowej granicy I Rzeczypospolitej. Następnie drogą graniczną pomiędzy Rumunią i Ukrainą przez Góry Czywczyńskie dotarli na Stoh 1653 m n.p.m., który przed II wojną światową stanowił trójstyk granic Polski, Czechosłowacji i Rumunii. Skąd skierowali się w Czarnohorę zdobywając szczyt Popa Iwana 2028 m n.p.m., na którym znajdują się ruiny obserwatorium meteorologicznego – najwyżej położonego budynku w II Rzeczypospolitej.

Nadmienić należy, że w czasie swojej wędrówki przemieszczali się oni z miejsca na miejsce, śpiąc w namiotach i gotując posiłki na ogniskach. Mieli także ograniczony dostęp do cywilizacji, a telefony komórkowe zamilkły.

Wszystkich zainteresowanych wspólnymi wędrówkami górskimi zapraszamy – www.osemka.home.pl

Źródło: GSP KGP