Informacyjny Serwis Policyjny

Pamięci generała Marka Papały

Zamieszczony Data publikacji 29.10.2015
29 października br. na cmentarzu w Pruchniku oddano hołd byłemu Komendantowi Głównemu Policji gen. Markowi Papale. W obecności ojca Jana i rodziny, kwiaty na grobie generała złożyli podkarpaccy policjanci. W imieniu Komendanta Głównego Policji, generalnego inspektora Krzysztofa Gajewskiego, hołd zmarłemu oddał komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Zdzisław Stopczyk.

Dr Marek Papała urodził się 4 września 1959 r. w Pruchniku (woj. podkarpackie).

Służbę w Milicji Obywatelskiej rozpoczął w 1979 roku jako ochotnik w Batalionie Centralnego Podporządkowania w ramach odbywania zasadniczej służby wojskowej będącej częścią składową Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej.

W latach 1980–1983 student-podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, gdzie po ukończeniu pozostał jako nauczyciel akademicki zagadnień bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W 1984 roku został zatrudniony w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej w Biurze Ruchu Drogowego, gdzie pracował m.in. jako inspektor, naczelnik wydziału, zastępca dyrektora i dyrektor Biura.

W 1995 roku awansował na zastępcę Komendanta Głównego Policji Jerzego Stańczyka.

3 stycznia 1997 roku na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezes Rady Ministrów mianował Marka Papałę Komendantem Głównym Policji w stopniu inspektora. Jako komendant został następnie awansowany na stopień nadinspektora Policji.

Z funkcji Komendanta Głównego Policji został odwołany 29 stycznia 1998 r.

25 czerwca 1998 r. w Warszawie został zastrzelony w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.

Więcej o generale na stronie www.marekpapala.pl.

 
Tagi: pamięć
powrót
drukuj