15 lat temu powstało Centralne Biuro Śledcze

Data publikacji: 15.04.2015

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie trwają uroczystości związane z 15. rocznicą powstania CBŚ. Jednym z elementów tych obchodów jest seminarium szkoleniowe „Historia i teraźniejszość zwalczania przestępczości zorganizowanej w Polsce”, którym Policja podsumowuje piętnaście lat działania Centralnego Biura Śledczego Policji.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński i Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski. Obecny był również pierwszy szef CBŚ insp. w stanie spoczynku Andrzej Borek, były wiceminister spraw wewnętrznych nadinsp. w stanie spoczynku Adam Rapacki oraz były minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki. Gospodarzem spotkania był komendant CBŚP nadinsp. Igor Parfieniuk.

- To dzięki Waszemu zaangażowaniu i sukcesom możemy dzisiaj powiedzieć, że CBŚP to polskie FBI - podsumował piętnastoletnią pracę funkcjonariuszy CBŚ Grzegorz Karpiński. Kiedy piętnaście lat temu powołano Centralne Biuro Śledcze, jego głównym zadaniem miała być walka z najpoważniejszą przestępczością. Połączone Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i do Spraw Narkotyków stały się zalążkiem ogólnokrajowej, scentralizowanej służby śledczej. - Dziś nazwa Centralnego Biura Śledczego Policji budzi respekt i uznanie, jest też gwarancją skuteczności w rozbijaniu przestępczości zorganizowanej - podkreślił minister Karpiński.

W zeszłym roku Centralne Biuro Śledcze zostało wydzielone ze struktury Komendy Głównej Policji i od 9 października, jako Centralne Biuro Śledcze Policji, stanowi odrębną jednostkę na czele której stoi komendant CBŚP. Pierwszym szefem nowej jednostki został nadinsp. Igor Parfieniuk.