Informacyjny Serwis Policyjny

Będą e-usługi w Prawie o ruchu drogowym

Zamieszczony Data publikacji 04.04.2014
Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym wprowadzając dwie e-usługi. Dzięki nowym rozwiązaniom przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek - sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny.

Nowela autorstwa MSW zakłada, że w ramach usługi "Historia pojazdu" dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać on-line. Nie będzie trzeba składać tradycyjnego wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Aby uzyskać wiedzę o przeszłości pojazdu, trzeba będzie znać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

Będzie można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona będzie także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Będzie też można uzyskać informację o dacie pierwszej rejestracji za granicą.

Posłowie poparli zgłoszoną przez PO poprawkę, która rozszerza ten katalog o odczyt licznika przebiegu pojazdu (zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego).

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania „uzasadnionego interesu”.

Dzięki drugiej usłudze - nazwanej "Bezpieczny autokar" - rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie lub wycieczki, będą mogli sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, wystarczy znać jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane będzie można uzyskać online, bez konieczności składania tradycyjnego wniosku. Dostępne będą jednak tylko informacje o pojeździe. Te, które dotyczą właściciela lub posiadacza w dalszym ciągu nie będą udostępniane.

Koszt budowy i uruchomienia projektowanych e-usług MSW szacuje na 760 tys. zł.

Źródło: PAP

 
powrót
drukuj