Informacyjny Serwis Policyjny

Wielka defilada „Silni w sojuszach”

Zamieszczony Data publikacji 26.04.2019

3 maja br. w 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej na Wisłostradzie w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują również funkcjonariusze Policji. Na mieszkańców Warszawy i gości czeka wyjątkowe widowisko. Zapraszamy do wspólnego świętowania.

W defiladzie „Silni w sojuszach” weźmie udział  blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb -  Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i  Lotniczej Akademii Wojskowej. 

W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentuje Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Wśród pojazdów, które zobaczymy na Wisłostradzie pojawią się m. in.: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Pojawią się też transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykańskie Bradleye. Wśród pojazdów gąsienicowych zaprezentują się czołgi: Leopard 2A5, amerykański M1 Abrams oraz wozy zabezpieczenia technicznego. Będą najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej.

Nad głowami gości przeleci prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Wśród nich  najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Będziemy mogli podziwiać także samoloty z biało- czerwoną szachownicą - F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie sześciu maszyn. Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14.00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową.
W rejonie Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych  będzie można spróbować wojskowej  grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii  „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.
Zapraszamy do wspólnego świętowania. Wstęp wolny!

***
12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry, jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. W 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy.

Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę „Silni w sojuszach”

W piątek, 3 maja 2019 o godz. 14:00 z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 20. rocznicy obecności Polski w NATO i 15. rocznicy przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej na mieszkańców Warszawy oraz gości czeka wyjątkowe widowisko. Majowa defilada jest też symbolicznym nawiązaniem do defilad, które odbywały się w Polsce w okresie międzywojennym.

W defiladzie „Silni w sojuszach” wezmą udział ponad dwa tysiące żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Straży Marszałkowskiej, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej.
Defilować będą także formacje proobronne, klasy mundurowe i pododdziały uczelni wojskowych, a także krajowe i zagraniczne poczty sztandarowe. W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów, a w lotniczej zobaczymy 80 statków powietrznych.

Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do ul. Romana Sanguszki. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów, w godzinach 14.00 – do ok. godz. 16.00, rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy przy wjeździe do tunelu Wisłostrady.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych informacji związanych z organizacją ruchu podczas defilady – gdzie najlepiej oglądać defiladę, jak dojść czy dojechać.

Multimedialny Park Fontann
Jednym z miejsc do obserwowania defilady będzie skarpa w rejonie Multimedialnego Parku Fontann. Najlepsze drogi dojścia do rejonu Multimedialnego Parku Fontann – od strony Starego Miasta.

Bulwary Wiślane
Kolejne miejsce to Bulwary Wiślane oraz wydzielony odcinek wschodniej część „Wisłostrady” na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.
Zachęcamy do korzystania z kilku dostępnych przejść podziemnych:
• przejście podziemne na wysokości ul. Romana Sanguszki tylko do godz. 12.00,
• przejście podziemne na wysokości Zamku Królewskiego,
• przejście podziemne na wysokości skweru Powstańców Styczniowych,
• przejście na moście Gdańskim tylko do godz. 8.00.

W tym wyjątkowym dniu pojazdy wojskowe oraz pododdziały piesze będą się przygotowywać do defilady już od godz. 8:00 (Wisłostrada, na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Romana Sanguszki).

Zachęcamy, aby zarezerwować sobie więcej czasu na dotarcie w okolicę trasy defilady ze względu na zmianę organizacji ruchu w mieście.

Uwaga!
• Osoby niepełnosprawne proszone są o skorzystanie z wejścia od ul. Boleść do specjalnie przygotowanego sektora.
• 3 maja, w godzinach od 8.00 do 15.00 Most Gdański będzie zamknięty dla ruchu pieszego i rowerowego. W tym czasie nie będzie też można korzystać z przystanków autobusowych. Tego dnia od 14.00 do 15.00 na Moście Gdańskim wstrzymany też będzie ruch kołowy.
• Na Moście Śląsko-Dąbrowskim ruch kołowy i tramwajowy nie będzie możliwy od 11.00 do 16.00. Piesi i rowerzyści nie będą mogli się nim poruszać od 14.00 do 15.00.
• W związku z wydarzeniem dostępne w okolicy miejsca parkingowe będą wyłączone z użytkowania;
• Zachęcamy do korzystania z dojazdu do „Wisłostrady” (z obu stron Wisły) komunikacją miejską, a następnie przejście w miejsce defilady;
• Informujemy także, że wystąpią ograniczenia w ruchu pieszym w miejscach załadunku pododdziałów po defiladzie (ul. Solec oraz ul. Czerniakowska – jezdnia zachodnia w rejonie mostu Łazienkowskiego).

W rejonie Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych  będzie można spróbować wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii  „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.

Świętuj razem z nami i przyjdź na Wisłostradę, gdzie odbędzie się wielka defilada „Silni w sojuszach”!

Źródło: MON

 

 

 
Tagi:
powrót
drukuj