Trzyosobowy zespół KSP wygrał ligę strzelecką

Data publikacji: 30.11.2018

Piąty raz przedstawiciele służb mundurowych wszystkich formacji rywalizowali między sobą podczas Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów. W zawodach nie zabrakło także stołecznych policjantów, którzy kilkakrotnie stawali na podium. Honorowy patronat nad zawodami objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Geneza ligi strzeleckiej

Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jednocześnie kierownikiem ligi był Andrzej „Pułkownik” Kuczyński z Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Dzięki niemu, już od 5 lat, mundurowi wszystkich formacji rywalizują o tytuł najlepszego strzelca zawodów. W tym roku po raz pierwszy udział wzięli weterani działań poza granicami państwa. Rozgrywki składały się z trzech tur, każda z nich nadzorowana była przez inną instytucję. Gościem I etapu była Komenda Główna Straży Granicznej, II etapu – Służba Ochrony Państwa, za kolejny odpowiedzialna była Komenda Główna Policji. Współorganizatorem ligi było Regionalne Centralne Biuro Śledcze Stołecznej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Wszystkie etapy rozgrywano na strzelnicy KGP przy ul. Iwickiej w Warszawie.

Osiągnięcia stołecznych policjantów

Pierwsze zawody odbyły się 7 czerwca 2018 roku uczestnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: strzelaniu dokładnym (10 strzałów w 2 minuty do tarczy TS-4 tzw. „olimpijskiej” oddalonej o 25 metrów) i strzelaniu szybkim (12 strzałów w 20 sekund ze zmianą magazynka do tarczy sylwetkowej tzw. „francuza”  – TS-10, także z odległości 25 metrów). O miejscu decydowała suma zdobytych punktów. Stołeczni policjanci w klasyfikacji indywidualnej zajęli dwa drugie miejsca, nadkom. Maciej Mikołajczuk – w kategorii mężczyzn i nadkom. Agnieszka Szymanik – wśród kobiet.

Kolejny turniej został rozegrany 20 września 2018 roku. Tym razem uczestnicy strzelali do tarczy TS-10/4 („francuz” z dwoma środkami tarczy do strzelań dokładnych) ustawionej w odległości 25 metrów i musieli – zgodnie z regulaminem – oddać po 5 strzałów do każdego z okręgów i 10 do sylwetki. W kategorii weteranów drugie miejsce zajął asp. sztab. Dariusz Przasnek z OPP w Warszawie.

Trzeci etap odbył się 29 listopada 2018 roku, podczas którego zawodnicy walczyli o Puchar Komendanta Głównego Policji. Pierwsze zadanie polegało na oddaniu 10 strzałów - po 5 do dwóch tarcz TS-2 (tzw. „jajko”). W trakcie drugiego zawodnicy oddali po 10 strzałów do tarczy TS-23. Obie konkurencje rozegrano z odległości 25 metrów. Punktacje przyznano w kategorii zespołowej i indywidualnej. Sędzią głównym zawodów był Adam Murawski, przewodniczącym komisji Adam Trąbka.

Zgodnie z regulaminem zawodów, w każdym etapie, skład drużyn był taki sam. Stołeczny garnizon reprezentowało 11 policjantów i 2 policjantki, którzy stworzyli 4 zespoły. W ostatnim etapie ligi I miejsce zajęła stołeczna drużyna (KSP 1) w składzie: podinsp. Piotr Grzywiński, nadkom. Maciej Mikołajczuk, asp. sztab. Dariusz Przasnek. W kategorii kobiet kom. Inga Kołodziej zdobyła III miejsce, tuż za podium uplasowała się nadkom. Agnieszka Szymanik. Wśród mężczyzn trzeci był podinsp. Piotr Grzywiński.

Po zsumowaniu punktów z trzech etapów najlepsza okazała się drużyna KSP 1, która odebrała puchar za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskiej Lidze Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów. Drudzy byli policjanci z SP Katowice, natomiast trzecie miejsce zajęli funkcjonariusze z WSPol w Szczytnie. W kategorii indywidualnej II miejsce zdobyła nasza policjantka nadkom. Agnieszka Szymanik, którą wyprzedziła jedynie Katarzyna Dudzik. Nadkom. Maciej Mikołajczuk (KSP) został trzecim strzelcem ligi, przed nim uplasowali się Orłowski Grzegorz (SOP) i Piórkowski Albert (CSP Legionowo). W generalnej klasyfikacji kategorii weteranów trzecie miejsce zajął asp. sztab. Dariusz Przasnek (KSP).

Charytatywnie dla Fundacji

W trakcie każdego z etapów rozgrywano turniej charytatywny, w którym udział wzięli przyjaciele służb. Pieniądze (ponad 7 tysięcy złotych) zebrane podczas ligi wspomogą działalność Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Stołeczna drużyna strzelecka

Tworzą ją funkcjonariusze, pełniący na co dzień służbę w komórkach i jednostkach organizacyjnych KSP – 3 policjantki i 12 policjantów. W jej skład wchodzą: