Kolejny sukces Justyny Kozdryk i nowy rekord Polski

Data publikacji: 30.10.2017

W czasie VII Mistrzostw Polski w wyciskaniu sztangi leżąc, które odbyły się w miniony weekend w Chorzowie, Justyna Kozdryk, na co dzień pracownica cywilna Komendy Powiatowej Policji w Grójcu, wycisnęła sztangę o ciężarze 100 kg, co jest jednocześnie nowym rekordem Polski. Poprzedni był o pięć kilogramów mniejszy. Naszej koleżance, która w Chorzowie wystąpiła także w roli trenera młodych zawodników, gratulujemy!

W tym roku był to już kolejny sukces Justyny Kozdryk, która reprezentuje GKS KRASKA Jasieniec. Tym razem wystąpiła także w roli trenera młodego pokolenia ciężarowców. Juniorzy, trenujący pod czyjnym okiem naszej koleżanki, zdobyli: Bartłomiej Tuszyński - srebrny medal w grupie + 105 kg juniorów do lat 16 z wynikiem 107,5 kg; Jakub Grzelak 4 miejsce w kat. 74 kg z wynikiem 90 kg i 5 miejsce Jakub Cieślak w kat. 83 kg z wynikiem 90 kg.

W czasie mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc, które odbyły się w kwietniu w Killeen w stanie Teksas sportsmenka z Jasieńca zajęła pierwsze miejsce pokonując zawodniczkę z Mongolii. Dla pracownicy grójeckiej komendy był to już dziewiąty złoty medal w historii jej startów w mistrzostwach świata, jest także dziesięciokrotną mistrzynią i rekordzistką Europy. W roku ubiegłym Justyna Kozdryk wywalczyła pierwsze miejsce w Pucharze Świata w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych, który odbył się w Dubaju. W 2015 w Egerze na Węgrzech nasza koleżanka już w pierwszym dniu zawodów zdobyła złoty medal w kategorii wagowej do 45 kg. Pokonała m.in. mistrzynię świata w podnoszeniu ciężarów. W kategorii „open” Justyna Kozdryk zajęła drugie miejsce z wynikiem 93 kg. Przegrała tylko z reprezentantką Chin. W Pilźnie mistrzostwach, startująca w kategorii wagowej 47 kilogramów Justyna Kozdryk wycisnęła sztangę ważącą 117 kg.

Justyna Kozdryk, na co dzień reprezentantka Kraski Jasieniec i Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start”, pracuje jako pracownik cywilny Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. Z wykształcenia jest pedagogiem. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie o specjalności surdopedagogika.

Swoją mistrzowską karierę rozpoczęła w 1999 roku. Wtedy to, po raz pierwszy, za namową swojej starszej siostry, trafiła do profesjonalnej siłowni klubu sportowego. Tam też jej nieprzeciętną siłę zauważył trener Mirosław Malec. Tak rozpoczęła się jej sportowa kariera w wyciskaniu sztangi. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, Europy i świata, a także srebrną medalistką paraolimpiady w Pekinie.

Justyna Kozdryk dzięki swojej popularności i osiągnięciom promuje wśród młodzieży zdrowy tryb życia oraz integrację młodzieży z niepełnosprawnością. Tak było np. podczas marcowego spotkania, które zorganizowali pracownicy grójeckiego gimnazjum. Żywiołowa, radosna i ciągle uśmiechnięta mistrzyni rozmawiała z młodymi ludźmi na temat zdrowego trybu życia i bezpieczeństwa oraz scharakteryzowała swoją życiową pasję związaną ze sportem. Ponadto omawiała trudny temat łączenia sportu pełnosprawnych z niepełnosprawnością i integracją wśród młodzieży.