Informacyjny Serwis Policyjny

24 lata temu w Miednoje...

Zamieszczony Data publikacji 10.10.2017
Dokładnie 24 lata temu, 11 października 1993 roku w rosyjskim Miednoje i Ostaszkowie, pierwsza oficjalna delegacja polskiej Policji pobrała do urn ziemię z miejsc kaźni polskich przedwojennych policjantów i strażników granicznych. Urny z pobraną wówczas ziemią znajdują się między innymi w Komendzie Głównej Policji w Warszawie i w Szkole Policji w Słupsku.

W obozie jenieckim w Ostaszkowie radziecka służba bezpieczeństwa NKWD umieściła 6570 jeńców, wśród których było kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Na początku maja 1940 roku rozpoczęła się, trwająca dwa tygodnie, likwidacja obozu. Ciała zamordowanych wywożono do lasu niedaleko Miednoje. Z obozu ocalało jedynie około 120 osób.

11 października 1993 roku reprezentująca polską Policję, delegacja Szkoły Policji w Słupsku, jako pierwsza oficjalna delegacja pobrała ziemię z miejsc kaźni Polaków. Urny z tą ziemią trafiły między innymi do Komendy Głównej Policji, Szkoły Policji w Słupsku i Centralnego Ośrodka Szkolenia straży Granicznej w Koszalinie. Tego samego dnia polscy policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku ustawili na terenie dzisiejszej nekropolii pierwszy krzyż misyjny.

Mówi podinsp. w st.spocz. Zdzisław Dróbka - uczestnik wyjazdu do Miednoje


Mówi podinsp. w st.spocz. Zdzisław Dróbka - uczestnik wyjazdu do Miednoje
Ładowanie odtwarzacza...
 
  • Uroczystości w Miednoje, 11 października 1993 roku

  • Urny z ziemią pobraną w Miednoje znajdują się między innymi w Szkole Policji w Słupsku

 
Tagi:
powrót
drukuj