"Drugie życie" policyjnych wozów

Data publikacji: 17.02.2010

Szkoły, straże pożarne, gminy, przedszkola, stowarzyszenia, kluby sportowe i muzeum to beneficjenci ubiegłorocznych przemian w transporcie podkarpackiej Policji. Był to rok wyjątkowy - na drogi Podkarpacia wyjechały 352 nowe radiowozy. Był to też rok definitywnego pożegnania z Polonezem i pojazdami, które technicznie mocno się zestarzały.

Rok ubiegły był rokiem przełomu jeśli idzie o transport podkarpackiej Policji. Gruntownie odmłodziliśmy flotę samochodów, wycofaliśmy przestarzałe polonezy i auta, które najlepsze lata dawno miały za sobą.

O skali przemian, bo tak trzeba określić rok 2009 w transporcie, najlepiej świadczą liczby: 

  • 937 - tyle pojazdów ma podkarpacka Policja
  • 352 - tyle nowych samochodów zasiliło nas w roku 2009
  • 372 - tyle pojazdów wycofaliśmy z eksploatacji w roku 2009.

Łatwo policzyć, że co trzeci samochód w podkarpackiej Policji to samochód nowy.

Modernizacja naszej floty trwa. Kilka dni temu specjaliści z Wydziału Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przekazali jednostkom nowe pojazdy - oznakowane fordy, quady i motocykle.

"Drugie życie" wycofanych radiowozów

Spośród 372 samochodów, które zakończyły służbę w podkarpackiej Policji, aż 197 jest ciągle eksploatowanych. Tyle aut przekazaliśmy instytucjom, organizacjom i stowarzyszeniom, które zgłosiły chęć nieodpłatnego zagospodarowania wysłużonych polonezów, volkswagenów, fordów, daewoo.

Kto je teraz użytkuje? Najwięcej (62) samochodów przekazaliśmy ochotniczym strażom pożarnym (40 volkswagenów T-4, 10 fordów transit, 4 uazy, 2 łady niva, land rovera defender, poloneza, daewoo lanos, lublina, stara 200 i motocykl MZ ETZ 250).

56 samochodów trafiło do szkół w Jarosławiu, Krośnie, Iwoniczu, Leżajsku, Rzeszowie, Trzcianie (polonezy, volkswageny T-4, volkswageny vento i passat, daewoo lanos, espero i nubira, peugeot, fordy transit i mondeo, lublin, uaz).

Urzędy gmin przejęły 34 auta - policyjne wozy pracują teraz w Brzozowie, Domaradzu, Nisku, Borowej, Grodzisku Dolnym, Bojanowie, Dubiecku, Ulanowie, Iwierzycach, Nozdrzcu, Tyrawie Wołoskiej, Baligrodzie, Stubnie, Wiązownicy, Wielkich Oczach i Narolu.

Wsparliśmy domy dziecka w Prałkowcach i Pawlikowicach, przedszkole w Prałkowcach, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Lipa "Lipa Zdrój", Towarzystwo Cyklistów i Przyjaciół Kultury w Krasnem, Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Rzeszowie, Oratorium im. bł.ks. Br. Markiewicza w Toruniu, Stowarzyszenie Maltańska Służba Medyczna - Pomoc Maltańska w Krakowie i Katolicką Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą "Oratorium" w Przemyślu.

Klub Sportowy Pogoń Leżajsk korzysta z dwóch przekazanych mu autobusów Autosan, Ludowy Klub Sportowy Bratek w Bratkowicach otrzymał dwa daewoo: nubirę i lanosa, a Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego Nil w Kolbuszowej volkswagena T-4.

Pięć naszych pojazdów będzie można obejrzeć w Prywatnym Muzeum Broni Pancernej i Militariów w Bielsku Białej - są to: polonez caro, transporter opancerzony BTR 60PB, motocykl MZ ETZ 251, star 200, uaz 469B i armatka wodna Jelcz 420 Hydromil II.

Samochody, na które nie znaleźli się chętni, trafiły na licytacje. W ten sposób sprzedaliśmy 171 aut za kwotę niemal 130 tysięcy złotych.

W ubiegłym roku zakończył się też kompleksowy remont stacji obsługi pojazdów w podrzeszowskim Zaczerniu. To tu usuwane są usterki w policyjnych wozach, tu prowadzone są okresowe przeglądy techniczne, stacja prowadzi też naprawy blacharskie.

Rok 2009 był, jak wynika z powyższych danych, rokiem epokowego przełomu w transporcie podkarpackiej Policji.

(Źródło: KWP Rzeszów)